חרדות ופחדים

האם קיים אי שם בעולם אדם שאינו מפחד מדבר? נראה שלא.

כל אחד חווה פחד לפחות מספר פעמים בחייו. לעיתים, מדובר בחשש קל, שחולף לאחר שהאדם כבר אינו חשוף ל"טריגר" שלו, אך כאשר הפחד הזה משתלט על חיינו, פוגע באיכות החיים או מונע מאיתנו להתנהג כרגיל, הרי שמדובר בפחד ואולי אף חרדה, בעלי שורש עמוק יותר. מדוע עליכם לשאת את העול הזה ולסבול מהתמודדות קשה ואינסופית? ב"מרכז אורה גולן" קיים טיפול ייחודי לבעיה, אשר פותח על-ידי ד"ר אורה גולן בניו יורק ויושם בהצלחה על רבים ברחבי העולם.

מהי חרדה?

אדם המרגיש חסר אונים בהתמודדותו וחש אי שקט ומתח נפשי, כתוצאה מסכנה כלשהי, בין אם היא ממשית ובין אם דימיונית, נתון במצב של חרדה. בדרך כלל קיים למצב זה טריגר אירוע מסויים. הביטוי יכול להיות פיזיולוגי (כאבים, מחלה, אי נוחות), יכול להיות רגשי (עצבנות, מתח, בכי) ותמיד יבוא לידי ביטוי בתסמינים המזוהים עם מצב חרדתי. החרדה היא בעצם, מנגנון טבעי והישרדותי של גופנו, לשם הגנה מסכנות או איומים, המאפשר לנו לפעול במהירות. בעבר הרחוק, המנגנון היה יעיל וחיוני, אך כיום הוא אינו נמצא בשימוש מוצדק ברוב המקרים, ולא כל שכן, עלול אף להתפתח להפרעת חרדה, שלמרבית הצער, פוגעת באיכות החיים של אנשים רבים.

להלן תסמינים שאדם צפוי לחוות לכל הפחות שלושה מתוכם בעת התקף:

 • הזעה ורעד בלתי מוסבר בגפיים.
 • תחושת מחנק וקוצר נשימה.
 • צורך עז לברוח מהמקום המאיים או מהסיטואציה בה הוא לכוד.
 • תחושת איום קיומי, חוסר אונים ופחד משתק.
 • לחץ או כאב בחזה ו"דקירות" בצד השמאלי של החזה.
 • כאב בטן, בחילה, הקאות ושלשולים.
 • גלי חום וקור (שאינם נוגעים לגיל המעבר)
 • תחושת ניתוק ופחד משתק שאין לו כל אחיזה במציאות:
 • פחד ממוות (ללא קיומה של מחלה סופנית)
 • אובדן שליטה.
form background

צפו בסרטון של אורה גולן מתוך התוכנית "עושים שינוי" על מהו התקף חרדה

כיצד תדעו אם יש לכם התקף חרדה?

התקף חרדה הוא מצב רגשי, המופיע באופן פתאומי, כתוצאה מחשיפה לגורמים שונים, כגון פחד, דחק, בהלה או אי נוחות רגשית, באופן אינדיבידואלי. התחושות יגיעו לשיאן בתוך כמה שניות ועד מספר דקות. בעת התקף, קיימים תסמינים פיזיולוגיים (גופניים), ואלה בדרך כלל הראשונים להגיע, כגון: הזעה, קצב לב מואץ, רעד, חיוורון, תחושת חנק, כאב ראש וסחרחורת. אחריהם יתכן ויגיעו סימפטומים קוגנטיביים, כגון מחשבות ותחושות שמשהו רע עומד לקרות, עד למחשבה על שיגעון או אפילו מוות. סימפטומים אלה, עשויים להוביל לשינויים התנהגותיים, לדוגמה: שיתוק ותחושת קיפאון וחוסר אונים והימנעות עתידית מסיטואציה דומה.

אבחון בהתקפי חרדה ופחדים

חרדות ופחדים הם נטל שאתם עלולים לחיות איתו לאורך כל חייכם. אנשים רבים שחוו התקף חרדה חיים בפחד מתמיד מהתקף נוסף, כיוון שישנם הלוקים בהתקף חרדה באופן פתאומי וללא סימנים מקדימים או טריגר מובהק, כמו אדם הסובל מפחד ממקומות סגורים ועלול להימצא במקום סגור. אם הבחנתם בחלק מן הסימפטומים מופיעים אצלכם, כדאי לברר האם אתם חלק מאוכלוסיה הלוקה בהתקפי חרדה ולפנות לטיפול מתאים. האבחון הראשוני יכול להתבצע על-ידי רופא המשפחה שלכם, שיתן לכם הפניה, בהתאם לחוות דעתו ולתסמינים שתציגו.

סוגים שכיחים של התקפות חרדה:

מנגנון החרדה של האדם מופעל, כאשר אנו תופסים גורם כלשהו כמהווה איום עבורינו. זהו מנגנון הישרדותי, שנועד להגן על האדם מפני סכנות ולהשאירו דרוך לקראת תגובה מהירה. מחקרים מראים שקיים גורם גנטי לתופעה ולכמחצית מהחווים התקפי חרדה, יש קרוב משפחה שסובל או סבל מהם בעבר. התקף חרדה מתרחש כאשר אדם תופס גורם כלשהו כמאיים והוא חש בסכנה. תפיסתו לעיתים מוטעית, מוגזמת או דימיונית, אך כתוצאה ממנה, מתפתחים סימפטומים פיזיולוגיים, ואלה תורמים להעצמת הפחד והחרדה, כך שנוצר מעין מעגל הזנה, שמגיע לשיאו כהתקף חרדה. חשוב לציין כי תדירות התקפי החרדה משתנה מאדם לאדם, וכך גם עוצמתה ועוצמת הופעת הסימפטומים.

קיימים 3 סוגים שכיחים להתקפי חרדה:

 1. חרדה פתאומית – התקף המופיע ללא כל אזהרה וללא סיבה הנראית לעין.
 2. חרדה חוזרת בסיטואציות מסוימות – ישנו טריגר המפעיל את מנגנון החרדה כגון: אדם בעל חרדת מעליות, כאשר הוא נמצא בתוך מעלית או בקירבתה, יחווה סימפטומי חרדה ויגיע עד להתקף. מצבים נוספים לדוגמא: חרדת טיסה, חרדת נהיגה, חרדת מבחנים, חרדת קהל ועוד.
 3. נטייה להתקפי חרדה במצבים מסוימים – יתכן שאדם יסבול מהתקף חרדה בסיטואציה מסוימת, אך לעיתים הוא לא יחוש חרד וההתקף לא יגיע. לדוגמא: נער הסובל מחרדת מבחנים: יתכן כי במבחנים במקצועות מסוימים הוא יחווה התקף חרדה ובמבחנים במקצועות אחרים לא יחוש חרד כלל.

תנאי שימוש