אגרופוביה

כמעט כולם מכירים חרדה בשם "קלסטרופוביה", שהוא פחד ממקומות סגורים, אך את המושג "אגרופוביה" רק מעטים מכם ודאי שמעו. פעמים רבות נוהגים לפרש את המושג באמצעות פרשנות הפוכה לקלסטרופוביה, כ"פחד ממקומות פתוחים", אך למעשה לא מדובר בפחד כזה. אנשים חווים חרדות במקומות מגוונים ובסיטואציות שונות. יש המתגברים עליהן ויש שהחרדה משפיעה עליהם באופן דרמטי והופכת את חייהם לרצופי מגבלות, חסרי נוחות והם מתקשים לחיות כפי שחיו בטרם הופיעה החרדה. מה עומד מאחורי המושג "אגרופוביה"? וכיצד הנושא מתחבר לחרדות ולגוף האדם? על כך תוכלו לקרוא במאמר הבא.

מהי אגרופוביה?

רובנו מבינים את משמעות החלק השני במילה: פוביה, המרמזת על פחד כלשהו. אגרופוביה הינה הפרעה נפשית, הנכנסת תחת משפחת הפרעות החרדה, ומשמעותה: פחד ממקומות בהם עלולה להתעורר חרדה. במקרים רבים מקדימים את התופעה התקפי חרדה. האדם שחווה התקף כזה מנסה להימנע מהתקף נוסף בכל דרך אפשרית. לדוגמא: אם התקף החרדה קרה במשרדו, האדם ינסה ככל שיוכל לא להתקרב למשרד בו עבד, מתוך חשש שיחווה שוב התקף חרדה.

סימפטומים

על מנת לאבחן אגרופוביה, יש לבדוק האם האדם חווה את הסימפטומים הבאים:

  1. אדם הלוקה באגרופוביה עלול לחוש חרדה בעת שהייה במקום שלא ניתן או מביך לברוח ממנו. תחושות אלה עלולות להתעורר, גם אם אינו בטוח שיוכל לקבל עזרה במידה ויחוש בסימפטומים של התקף חרדה כגון: רעד, יובש בפה, העזה, דופק מואץ, לחץ בחזה, תחושת בלבול, סחרחורות ועוד.
  2. האדם יעשה כל שביכולתו כדי להימנע ממקומות המעוררים את החרדה שלו. הוא מוכן לוותר על אירועים חשובים, מפגשים חברתיים, הופעות, עבודה, בית ספר או אפילו חגים עם משפחתו, אם הוא חושש שמא יעוררו את חרדתו. ישנם אנשים אשר נמנעים מלצאת מביתם או אף מחדרם.

גורמים

חוקרים סבורים שהגורמים להפרעת חרדה מסוג אגרופוביה הם שילוב בין גורמים ביולוגיים וגורמים סביבתיים. מבחינת גנטית – קיימות רגישות יתר במערכת העצבים ועוררות יתר לגירויים, המביאות להיווצרות של התקף חרדה (פאניקה). משחווה אותו אדם חרדה קשה ועמוקה, הוא חושש מפני התקף נוסף ומפחד שמא יאבד שליטה בעת התקף ולא יהיה מי שיגאל אותו. רגישות היתר תבצע "הכללה" ותפרש כל סימן קל בגופו של האדם, כמעורר חרדה פוטנציאלי והאדם יעדיף להימנע מחשיפה לגורמים אלה, כדוגמת מקומות המזכירים את המקום בו חווה את ההתקף. עצם העובדה, כי יש לו הקלה והפחתה משמעותית ברמת החרדה, מעודדים את התנהגותו, וזו מתקבעת ומשתרשת. זהו מתכון ברור להתפתחות אגרופוביה.

form background

תנאי שימוש