דימוי עצמי נמוך אצל ילדים

כמה פעמים שמעתם את ילדכם מצהירים בפניכם, בכעס, בתסכול ולעיתים בדמעות: "אני כישלון, אני דפוק, אני אף פעם לא מצליח"? כמה פעמים ביתכם ויתרה על מסיבת כיתה או יציאה עם חברות מכוון שהיא מרגישה "שמנה, דחויה ושאין לה באמת חברות שרוצות בקרבתה"?

כהורים, קשה לנו לשמוע את ילדינו מתבטאים כך כלפי עצמם ונוטים לבטל את עצמם כשהערכתם העצמית נמוכה ואמונתם ביכולתם הולכת ויורדת ככל שהם גדלים ומתבגרים.הצהרות כאלה מילדינו, בדרך מהווים איתות שלילדינו יש בעיה של דימוי עצמי נמוך, המתאפיין בהערכה עצמית נמוכה, בחוסר אמונה בעצמם וביכולתם האישית להצליח לשגשג חברתית ולימודית.

איך נזהה דימוי עצמי נמוך בקרב ילדינו?

כהורים נוכל לזהות סממנים לדימוי עצמי נמוך בקרב ילדינו, ע"י אמירה מפורשת שלהם אודות כישלונם, אכזבתם ואי יכולתם להתמודד ולבצע משימות. מעבר לאמירות, התנהלות ילדינו יכולה לאותת ולהצביע על בעיית הדימוי העצמי באופנים הבאים:

  • כוחניות/אגרסיביות – יכולה לבוא לידי ביטוי בהפעלת כוח פיזי על הסביבה (חברים, משפחה) או כוחניות מילולית, דיבור אגרסיבי מתובל בקללות עסיסיות ועוקצנות שמטרתה לסוכך על תחושת חוסר הביטחון והרגישות
  • אי עמידה במשימות – ילדים עם דימוי עצמי נמוך נוטים לדחות ביצוע משימות מאתגרות ולעיתים הם משתמשים, במניפולציה ומציאת תירוצים, כדי לא להתמודד עם משימות שיש בהן סיכוי גבוהה לכישלון.
  • התעלמות מהבעיה עד לכדי הכחשה – ילדים שיש להם בעיה בהבנת החומר הלימודי וטוענים פעם אחר פעם שאין להם בעיה הם פשוט לא אוהבים את המקצוע ולכן לא מצליחים בו. אופייני מאוד בילדים הסובלים מלקות למידה או בעיית קשב וריכוז
  • שתלטנות – ילדים בעלי ערך עצמי נמוך, נוטים לפתח התנהגות שתלטנית כלפי הסובבים אותם
  • ליצנות – ילדים בעלי דימוי עצמי נמוך, מעוניינים להסתיר את חוסר הביטחון ויוצרים אהדה בקרב חבריהם ע"י השתטות וליצנות
  • מופנמות – חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך, יוצר לעיתים בילדינו מופנמות, הסתגרות המשפיעה על מיקומו בחברה ועצמאותו
form background

תנאי שימוש