נומופוביה (התמכרות לפלאפון)

נראה שגם תחום הפחדים והחרדות מתקדם בהתאם לקידמה הטכנולוגית של ימינו. כיצד?

כיום כמעט כל אדם נושא עימו טלפון נייד. ילדים מחוברים אליו כבר מינקות, כאשר ההורים משמיעים להם מוזיקה דרך הסמארטפון שלהם, מבוגרים משתמשים בו לתקשורת עם ילדיהם וברגעי מצוקה, וכל השאר עושים בו שימוש יומיומי מתמיד, כדרך תקשורת בינאישית פורצת גבולות.

המכשיר הפך לחלק בלתי נפרד מכולנו

אך איך נרגיש אילו תסתיים לנו הסוללה בטרם נחבר אותו למטען? או חלילה נשכח אותו בבוקר היציאה לעבודה ונתחבר אליו רק כאשר נחזור?

כאן המקום להגדיר ולהסביר על המושג "נומופוביה".

מהי נומופוביה?

נומופוביה הינה חרדה פוסט-מודרנית, שהתפתחה בעקבות ההתחברות העמוקה שלנו לפלאפון הנייד. משמעות המושג הינה פחד לאבד מגע עם הטלפון הנייד, מכל סיבה שיכולה לעלות על דעתכם, כגון: שיכחה, אובדן, גניבה, תקלה, סוללה שהתרוקנה וכיוצא בזה. המונח נקבע בשנת 2008 לאחר מחקר שנעשה בבריטניה. מאז, שיעור האנשים שחשו לחץ או חרדה בעת פרידה מן הנייד עלה באופן מתמיד, כך שכיום נומופוביה אינה חרדה נדירה כלל. על אף ממצאים אלה, מרבית הפסיכולוגים אינם רואים בה חרדה של ממש הדורשת טיפול, אלא חרדה בגדר הנורמה. יתרה מזאת, הם טוענים שאף אדם בעל נומופוביה לא הגיע לטיפול בה.

למה כל-כך קשה לנו להתנתק מהפלאפון הנייד? כל מספרי הפלאפון של מכרינו נמצאים בתוכו, אנו מנהלים בו יומן, תזכורות ולוח שנה, ומשתמשים בו לצרכי עבודה ותקשורת משפחתית וחברתית. המכשיר משלב גם אפליקציות ופונקציות, שמחליפות עבורנו מכשירים נוספים כמו מחשב או מצלמה ואפילו טלוויזיה. רבים מנהלים בו חיים שלמים ולכן הניתוק אינו פשוט וקל וישנם קיצוניים המרגישים, שאיבדו את חייהם ללא הסמארטפון שלהם.

סימפטומים

אז כולנו מחוברים לנייד שלנו ורמת הלחץ שלנו עולה לפחות מעט, אם גילינו שהסוללה על סף התרוקנות למשל, אך מתי מצבנו מוגדר כנומופוביה. ניתן לזהות מונופוביה על פי סימפטומי חרדה מוכרים בהקשר לפלאפון הנייד:

  • סימפטומים פיזיולוגיים (גופניים): דופק מואץ, עלייה בלחץ הדם, נשימות מהירות, הזעת יתר, כאבי ראש וסחרחורות, רעד בגפיים, מתן תכוף של שתן ועוד.
  • סימפטומים קוגנטיביים (מחשבתיים): מחשבות על אסון גדול שהתרחש ומצדיק פחד גדול, רצון לברוח מהסיטואציה או למצוא דרך מילוט. חשש ממוות כתוצאה מחנק, חרדה קיומית.
  • סימפטומים התנהגותיים: הימנעות מהגורם מעורר החרדה – לדוגמא לקחת מטען לכל מקום, כדי למנוע התרוקנות של הסוללה, להישאר קרוב לנייד כדי לא לאבד או לשכוח אותו ועוד. הימנעות זו עלולה להפר את האיזון בחיי האדם ולהשפיע על אורח חייו.

גורמים

הגורמים לנומופוביה הם חלק בלתי נפרד מהעולם הפוסט-מודרני:

  • קידמה טכנולוגית ושכלול הנייד, המאפשר שימוש בפונקציות רבות ללא שימוש במכשירים נוספים.
  • אנשים בעלי חרדה חברתית עשויים לחוש הקלה בעת שימוש בפלאפון ולנהל דרכו מערכות יחסים חברתיות, דבר שהם מתקשים מאוד לעשות בעת מפגש. איבוד אמצעי התקשורת הזה, מגביר את תסמיני החרדה שלהם.
  • פיתוח תלות בפלאפון – שימוש בו כיומן, מנהל תזכורות, כלי תקשורתי, כלי עבודה ועוד. כל אלה יוצרים תלות וחיבור עמוק בין בעל המכשיר לנייד שלו וניתוק ממנו עשוי להשבית אותו מבחינת ניהול סדר היום או העבודה למשל.
form background

תנאי שימוש