דיכאון בהריון: חרדה בתקופה או לאחר לידה

מחד תקופת ההריון ידועה ומוכרת כתקופה מאושרת, מרגשת ומלאת עוצמה נשית, אך מאידך, היא מלווה בחששות, לחץ ופחדים רבים, בעיקר אצל האישה.

זוהי תקופה רגישה ומועדת לחרדות ודיכאון, שני מצבים שכיחים מאוד בקרב נשים בהריון.

במידה והמצב משבית את האישה או מגביל את אורח החיים הטבעי שלה ופוגע בתפקוד היומיומי שלה, יש לפנות לאבחון וטיפול מתאים. כל חשש או הימנעות משיתוף הרופא המטפל עלולים להביא להחמרה של המצב הנפשי. לאלו מביניכן שרוצות להמנע מטיפול נפשי ותרופתי ארוך טווח, ייתכן שיש פתרון באופק.

תקופת ההריון מלווה בשינויים גופניים והורמונליים: כאבי גב, בחילות והקאות, עייפות, עלייה במשקל ועוד. נשים רבות אינן חושפות את חששותיהן, אך הימנעות מאבחון ומתן טיפול מתאים, עלולים להוביל להגברת הסטרס, ירידה בחשק המיני, מצבי רוח משתנים ואף לדיכאון. דיכאון או חרדה במהלך הריון או לאחר לידה מכוונת בדרך כלל לנקודות מסוימות בחיי האישה ההרה והיא מודאגת לגביהן: בריאות העובר, חשש ממוות (קיומי), אובדן הזוגיות, פחד מתהליך הלידה.

אין להקל ראש בתחושת דיכאון בתקופת ההריון, שכן עשויות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על האם ועל העובר. סטרס, פחד, חרדה ודיכאון מעלים את הסיכון להפלה, לידה מוקדמת (פגים) או ללידת תינוק במשקל נמוך בעל היקף ראש קטן. לחץ וחרדה עלולים לגרום גם לשינוי במבנה המוחי והתנהגות העובר העתידית.

סימפטומים

קיימים מספר סימפטומים לפיהם ניתן לדעת האם האישה ההרה סובלת מחרדה:

  • דפיקות לב מואצות.
  • קשיי נשימה.
  • דאגנות יתר, המובילה להתנהגות אובססיבית (למשל בנוגע לתזונה).
  • אי שקט.
  • מחשבות ודימיונות שליליים הנוגעים לעובר או לתינוק שכבר נולד.
  • חששות עמוקים מהלידה הקרבה.

אלה עשויים להעיד על קיומה של חרדה או דיכאון, אך חשוב להבדיל בין תגובות נורמטיביות של האישה, בשל השינויים שהיא עוברת, לבין תגובות קיצוניות ומתמשכות, שאינן ניתנות לריסון ושליטה.

גורמים

מרבית הגורמים צויינו לעיל ואנו דורשים להדגיש, כי הם נובעים בעיקרם מתוך השינויים הפיזיולוגיים וההורמונליים שעוברת האישה במהלך ההריון. נוסף על כך, קיימת נטייה ביולוגית לדיכאון וחרדות, בקרב חלק מהנשים.

נטייה זו תומכת בהיווצרות חרדה ודיכאון ורצוי להכיר ולזהות אותה טרם האישה נכנסה להריון, כדי להיות מוכנים מבעוד מועד להתפתחות אפשרית שלהם.

form background

תנאי שימוש