חרדת בחינות – פחד ממבחנים

התכוננת למבחן בכל צורה ודרך אתה מרגיש מוכן ושולט היטב בחומר הנלמד.

עכשיו כשאתה יושב דרוך ביום בו מתקיימת הבחינה, עם קבלת דף הבחינה אתה מרגיש שהלחץ משתלט עליך.

אתה עובר במהירות על השאלות הנשאלות בבחינה ומרגיש שכל הידע שצורתה בחומר נעלם ושתחושת הבלאק אווט (blackout) "שחור בעיניים" תפסה את מקומה, מלווה ביובש בפה, דופק מהיר, לחץ משתק ורצון לברוח מהמבחן.

חרדת בחינות קיימת ב-15% מהאוכלוסייה (נוער ומבוגרים) אנשים הסובלים מחרדת מבחנים מרגישים שאינם יכולים להביא את הפוטנציאל שלהם לידי מימוש, בכל הנוגע למבדקים/בחינות בבתי הספר, אוניברסיטאות, מבדקים לקראת קבלה לעבודה, מבחני מיון והתאמה וכו'.

חרדת בחינות היא חרדה שמזינה את עצמה במעגליות. החרדה יוצרת מעגל שלילי של פגיעה בהישגים הלימודיים – הגברת החרדה וחוזר חלילה. חרדת מבחנים זו יכולה להשפיע, על הדימוי העצמי ועל האמונה של האדם החרד ביכולתו לעמוד בדרישות הסף האקדמאיות בהצלחה.

מהי חרדת בחינות

חרדת בחינות היא למעשה "חרדת הישגיות" שבה האדם חווה תחושות גופניות ונפשיות של לחץ במצבים בהם הוא צריך להוכיח לעצמו ולאחרים "לאיזה תוצאות הוא מסוגל להגיע".
בחרדת מבחנים אין הבדל בין המינים בשכיחות התופעה, והיא אינה תלויה ברמת ההישגים הלימודיים וקיימת בכל הקצוות – החל מתלמידים המתקשים בתחום מסוים או תלמידים המתמודדים עם לקויות למידה שונות, ועד תלמידים מצטיינים ששולטים בחומר ומביעים זאת בהשתתפותם במהלך השיעור, אך מתקשים להראות יכולותיהם במבחן בגלל חרדת הבחינות.

מי עלול לסבול?

על פי מידע מחקרי רוב האנשים הסובלים מחרדת בחינות הם אנשים שחשוב להם מאוד להצליח ולהגיע להישגים. לעיתים, הם מתוארים כפרפקציוניסטים, הם מגלים קושי להתמודד עם תסכולים וחשוב להם, לרצות אחרים (בני משפחה, בני זוג, עמיתים למקצוע).
חרדת בחינות אופיינית במבחני לשכה – ניתן לראות את תופעת חרדת המבחנים בגיל הבוגר בקרב מסיימי לימודי עריכת דין, לקראת בחינת לשכה לעורכי דין ובבחינות סיום רפואה ורואי החשבון.

חרדת בחינות בקרב אנשים בעלי קשיי למידה או הפרעות קשב וריכוז – עלולים לפתח חרדת מבחנים בעקבות  תחושת חוסר בטחון לגבי יכולתם לבצע בחינה. יתרה מכך, אם הקשיים לא אובחנו בזמן היותם תלמידים, חרדת הבחינות יכולה להתעצם.

חרדת בחינות בקרב בני נוער לקראת בגרויות – תופעת חרדת מבחנים גדלה ומתעצמת בקרב בני הנוער גילאי 17-18 המשקיעים את כל מרצם בהכנה לקראת הבגרות המיוחלת.

חשוב לציין שאין כל קשר בין רמת האינטליגנציה לבין חרדת בחינות. חרדת בחינות קשורה לחוסן הרגשי/נפשי של האדם, ברמת הצפייה שלו מעצמו או רמת הצפייה של הסביבה ממנו, ולרוב מסיבות אלו היא תתפתח, בלי קשר לרמת המשכל.

סימפטומים פיזיולוגיים שכיחים

 • לחץ שמתבטא בדופק מהיר
 • הזעה בעיקר בכפות הידיים
 • רעד ותחושת צמרמורת
 • סחרחורת וכאב ראש
 • יובש בפה
 • כאבי בטן, שלשולים, הקאות
 • תחושת עילפון

סיבות נפוצות:

 • נטייה לפרפקציוניזם – הרצון להוציא בכל המקצועות 100 ולא פחות ממצוין (קיבלתי רק 80? אני חייב לקבל 100)
 • לחץ משפחתי להצלחה – במשפחות רבות ההורים יוצרים השוואה בין הילדים, כשיש בבית אח בכור מוצלח במיוחד בציוניו ובהישגיו בלימודים ההורים מפעילים לחץ סמוי או גלוי על האחים הקטנים כדי שיעמדו גם הם במצוינות שמאפיינת את אחיהם הבכור
 • לחץ חברתי להצלחה – כשיש בכיתה חברים טובים שמוציאים פעם אחר פעם ציונים מעולים ובכך משפיעים על חבריהם ויוצרים לחץ חברתי סביב הציון המעולה
 • אקלים מוסדי לימודי מלחיץ ותחרותי – בחברה בה יש חשיבות עליונה ללימודים אקדמאיים ותנאי קבלה גבוהים שנקבעים ע"י המועצה להשכלה גבוהה, נוצרת תחרות ולחץ סביב ציוני הפסיכומטרי וממוצע הבגרות, כדי להתקבל למסלול האקדמי המיוחל
 • קושי במקצועות מסוימים – לעיתים חרדת בחינות מתאפיינת במקצועות מסוימים כמו, מתמטיקה, פיסיקה, אנגלית
 • קושי במיומנויות למידה/תלמידים שאובחנו כבעלי מוגבלויות קשב וריכוז – לעיתים תלמידים שאבחנו כסובלים מבעיות קשב וריכוז ימצאו כמפתחי חרדת בחינות
 • יחסים בינאישיים עם המורה – מרכיב המשפיע בצורה משמעותית בגילאי בית ספר יסודי וחטיבה, כשהתקשורת של התלמיד והמורה לקויה ומערכת היחסים שלהם מוגדרת כבעיתית
 • מצבי משבר שאינם קשורים קשר ישיר ללימודים – כאשר התלמיד (בכל הגילאים) עובר משבר בבית, גירושים, אבל, מחלה קשה שפוקדת את אחד מאהוביו, ניתן לראות ירידה משמעותית ברמת הריכוז של התלמיד ובתופעות של לחץ בשיעור ובשעת בחינה

כיצד משפיעה עלינו חרדת הבחינות?

חרדת הבחינות משפיעה עלינו משלב בו אנו מכינים עצמינו לקראת הבחינה ומרגישים את הלחץ והפחד מהמבחן הקרב ובא. שיא ההשפעה מתבטא במבחן עצמו, שסף החרדה עולה ומכניע אותנו באמצעות מספר מרכיבים:

 • תופעות רגשיות לחרדת בחינות – תחושת פחד וחרדה, תחושת אכזבה, תחושת כעס ודיכאון, תחושת חוסר אונים ותסכול. בשלב ההכנה לקראת המבחן יכולים להופיע רגשות נוספים כמו עצבנות, דכדוך או ייאוש.
 • תופעות פיזיולוגיות לחרדת בחינות – בחילות והקאות, רעד בידיים, הזעה בכפות ידיים ובכל הגוף, דופק מהיר, כאב ראש, סחרחורת, נשימות מהירות, תחושת עילפון, שלשולים וכאבי בטן. התגובות הפיזיות שונות מאדם לאדם ויכולות להופיע בוריאציות שונות.
 • תופעות קוגניטיביות לחרדת בחינות – חוסר ריכוז, שכחה זמנית כתוצאה מהלחץ, קשיים בתחומים אלו יכולים להופיע בזמן הלמידה למבחן, במבחן עצמו או בשניהם גם יחד. בזמן המבחן אדם החווה חרדת בחינות עלול לחוות בלק אאוט, כלומר נתק זמני שאינו מאפשר לו לזכור את החומר שלמד. אדם עם חרדת מבחנים חושב ללא הרף מחשבות מעוררות חרדה מחשבות אלו מפריעות לתהליכי החשיבה ומקטינות את האפשרות שיצליח בבחינה.
 • תופעות התנהגותיות לחרדת בחינות – אי שקט, שימוש יתר בחומרים מסוכנים כדוגמת אלכוהול, סמים ותרופות הרגעה. כתוצאה מהרצון להוריד את רף הלחץ והחרדה, האדם החרד יכול לקבל החלטות שגויות ובכך לפגוע בבריאותו וביכולת שלו להביא את עצמו למימוש הפוטנציאל המלא.

תנאי שימוש