חרדות ופחדים אצל ילדים

חרדה היא תופעה שכיחה בקרב בוגרים, נוער ואף ילדים. חרדה בקרב ילדים היא מעין פחד קיצוני, המשפיע על התנהלות הילד מבחינת מסגרות החיים שלו – חברתית ולימודית בעיקר.

ילדים עשויים לפתח חרדה לעיתים, במקרים שאינם יודעים להתמודד איתם כדוגמת מלחמה או אובדן אדם קרוב. כמו כן, קיימות חרדות שסביר יותר להניח כי יתפתחו אצל ילדים כגון: חרדת נטישה, חרדה חברתית או חרדת מבחנים. יש לבדוק היטב ולהבחין האם מדובר בשלב התפתחותי המלווה בפחד טבעי ומתון או שזוהי חרדה החורגת מהנורמה ומצריכה טיפול והתייחסות מיוחדת. בכל אחד מהמקרים, נראה שעדיף לשמר על ילדינו בריאים ולבצע טיפול שאינו כולל תרופות ודיונים בבעיה שייתכן שאינם לגמרי מבינים אותה.

ילדים חווים פחדים וחרדות. הביטוי השגור בגיל הילדות הינו – פחד, אך לא תמיד הוא הולם את המצב. פחד עמוק וקיצוני, חשש קיומי והשפעה שלו על התנהגות או חיי יומיום תקינים בהתאם לגיל האדם, הרי שאינו מוגדר נכונה, כיוון שסממנים אלה מעידים על חרדה. חרדה ופחד אצל ילדים מושפעים גם מהתערבות ההורים: ההסברים שהם עשויים לתת לילד אודות המציאות והתמיכה שלהם בו, יכולים להפחית את רמת החרדה ולשנות את התייחסותו אל הגורם המעורר אותה. חשוב לאבחן חרדה וגורמים לה במיוחד בקרב ילדים, כיוון שאבחון מוקדם עשוי להציל ילד מסיבוך עתידי של התופעה והחמרה שלה.

סימפטומים של חרדה בקרב ילדים

באופן טבעי, ילדים הם פחות מילוליים ממבוגרים ולעיתים אינם יודעים להגדיר מה הם חווים, לכן ניתן לשים לב לתסמינים גופניים שהם מפתחים ולזהות מצב מצוקה נפשית באמצעותם. להלן תלונות עיקריות של ילדים החווים חרדה:

  • פגיעה בתפקוד היומיומי  בשגרת הלימודים או חיי החברה.
  • שינוי התנהגותי  כדוגמת שינוי הרגלי אכילה (הרעבה או אכילת יתר) או קשיים בשינה – לא נרדמים בקלות, טרודים בשנתם וחולמים "חלומות רעים", מתעוררים פעמים רבות או בוכים מתוך שינה, הרטבה לילית.
  • היצמדות להורים  לא מוכנים להתרחק מן ההורים וחשוב להם להיות איתם במגע מתמיד.
  • שינויי התנהגות קיצוניים  התפרצויות זעם, בכי, כעס, עצבות ממושכת, אלימות.קיימים גם מקרים בהם ניתן לראות נסיגה התפתחותית להתנהגות המאפיינת גיל מוקדם יותר )מציצת אצבע, לא יכולים להירדם לבדם, הרטבה ועוד(
  • קשיי ריכוז וחוסר שקט.
  • הילד דרוך ונבהל בקלות מגירויים סביבתיים כמו תזוזות או רעשים.

גורמי חרדה אצל ילדים

כל שינוי בחייו של ילד עשוי להביאו לידי חרדה מסוימת. המעבר והיציאה מבית ההורים הבטוח והמוגן לגן הילדים, לבית הספר, לחוג כלשהו או אפילו כאשר הורה יוצא לעבודתו מן הבית והילד נשאר בו, מעבר דירה או שמרטפ/ית חדשים ועוד, כל אלה הם טריגרים העשויים להפעיל אצל הילד פחדים באופן טבעי לחלוטין, אך כאן יש לשים את האצבע על ההבדל בין פחד וחרדה טבעיים, לבין חרדות קיצוניות וטראומות.

בישראל ישנו גורם בולט נוסף בדמות המצב הביטחוני.

ילדים רבים בארץ חווים פחדים וחרדות עקב מצב ביטחוני חריג, המוציאים אותם מן השקט הפנימי ומעוררים התנהגות קיצונית, המושפעת ממצבם הנפשי המתוח. ילדים כאלה עלולים להגיב בהתקפי חרדה בעת תזוזות פתאומיות או רעשים חריגים. ילדים להורים החווים דיכאון או התקפי חרדה, עשויים להיות מושפעים ממצב הוריהם ולשכפל את התנהגותם, לכן חשוב להיות עירניים לגבי ההתנהגות והנאמר בפני הילדים.

form background

תנאי שימוש