שאלות ותשובות בנושא הפרעת קשב וריכוז בילדים

לפניכם מספר שאלות נפוצות המתעוררות בתחום מלוות במענה מקצועי אשר ניתן על-ידי מומחים מקצועיים:

 • האם הפרעת קשב וריכוז היא תורשתית?
  מחקרים רבים מראים, כי הפרעת קשב וריכוז הינה תורשתית. מכאן, הנתונים הסטטיסטיים, כי במידה ולאחד ההורים יש ADD/ADHD, לילד סיכוי של 60% לקבל את התופעה, ובמידה ושני ההורים בעלי הפרעת קשב וריכוז, הסיכוי עולה ל-80%-90%.
 • מדוע פתאום בשנים האחרונות מתגלות הפרעות קשב רבות כל-כך בילדים, יחסית לשנים קודמות?
  התשובה במקרה זה מתחלקת לשני רבדים: ראשית, המודעות לתופעה גבוהה הרבה יותר בשנים האחרונות. היא מוכרת ומדוברת יותר, ולכן שיעור האבחונים גדל. שנית, הסביבה בה אנו חיים כיום רווייה בגירויים, כך שהקשב שלנו מתחלק ביניהם ואנו עלולים לאבד ריכוז, גם אם אין לנו הפרעת קשב כלל, אז אדרבא במקרה בו לילד יש.
 • ילדי בן 7, בכיתה ב'. הוא אינו מתחבר לילדים בכיתתו, אינו מעוניין להשתתף בפעילויות לאחר שעות הלימודים, הישגיו בלימודים אינם גבוהים והוא מפריע לשאר התלמידים בכיתתו בזמן השיעור. האם יתכן שיש לו הפרעת קשב וריכוז?
  הדבר יתכן, אך אינו חד משמעי ואינו מחייב. לפי התסמינים שתיארת, ניתן להפנות אותו לאבחון שיקבע בוודאות, האם הילד סובל מ- ADD/ADHD.
 • המורה המליצה לנו להגיע לאבחון להפרעות קשב וריכוז עם ילדנו, אך לדעתנו היא טועה. האם בכל-זאת עלינו להקשיב לעצתה?
  בהנחה, כי המורה נוכחת בזמן הלימודים וצופה בילד כאשר הוא נמצא בכיתה או עם חברים בהפסקה, ומכירה תסמינים של הפרעות קשב וריכוז, הרי שכדאי להקשיב לעצתה ולפנות עם הילד לאבחון, אך נסו לשים לב בעצמכם לתסמינים שציינה ואל תשללו על הסף. אבחון יכול לסייע לילד להתמודד טוב יותר עם ADD/ADHD ועם חייו בכלל בעתיד.

תנאי שימוש