אף טראומה אינה חסינה – הטיפול הרגשי שמציל ספקנים (ראיון)

"תגיד נילס, אתה באמת מאמין בזה?" כך נשאל פרופ' נילס בוהר, זוכה פרס נובל לפיזיקה וחבר בנבחרת הכדורגל הלאומית של דנמרק, על ידי עמית שהבחין בפרסת סוס שנתלתה מעל לשכתו של בוהר.

"כמובן שאינני מאמין בדברים הללו", השיב בוהר, חוקר וספקן יהודי שהיה מתלמידיו המצטיינים של אלברט איינשטיין.

"אבל", הוסיף המדען, "שמעתי שפרסת סוס מביאה מזל גם למי שאינו מאמין בה".

סיפור זה על פרופ' בוהר, אחת הדמויות המרתקות בהיסטוריה של המדע, עלה בתודעתי בקשר לביקור שערכתי במרכז אורה גולן בקיבוץ נחשולים. אך לפני שאני נפנה לספר על המרכז, כמו כל ישראלי הגון, אני מעוניין לדבר מעט על עצמי. ובכן, אני אדם ספקן, אפילו ספקן קיצוני. תארים בפילוסופיה ובפסיכולוגיה ודוקטורט בענייני דתות אינם כר פורה לאמונה גדולה. אפילו הישיבה בה למדתי בנעורי לא הצליחה לדכא את יצר הרציונליות שבי. גם את ילדיי אני מחנך על פי העיקרון: "אם לא ניתן להוכיח זאת בניסוי, זרקו את זה לים".

כך, משהוזמנתי לכתוב על המרכז, הרמתי גבה (כן, ממש כמו יונית לוי, אני מאלו שיכולים להרים רק אחת מהן). "אתם משוכנעים שאתם מעוניינים בכך?" שאלתי את האיש שפנה אלי. את אותה השאלה שאלתי גם את אורה גולן עצמה, הרי אינני מעוניין לעשות שירות דב למארחיי.

"דווקא אדם כמוך אני רוצה לצורך הכתיבה" השיבה. "אני רוצה לדבר אל האנשים הכי ביקורתיים. כי גם אנשים ביקורתיים סובלים והשיטה שלי פועלת גם על מי שאינו מאמין בה".

מכריי יודעים שאני אדם אימפולסיבי וחסר סבלנות לסיפורי מעשיות. "אז בואי תסבירי לי", ביקשתי ממנה, "על סמך מה את מתיימרת לפתור בעיות של חרדות רבות שנים, קשיי זוגיות או מחסור בבטחון עצמי הנובע מן הסתם בגיל הילדות? את כל הפסיכואנליזה הפרוידיאנית רבת השנים אפשר לזרוק לפח לטובת תהליך בן ארבעה טיפולים קצרים"?

כאן המקום לציין כי לא נראה היה שאורה מגלה סימני אי נוחות בעקבות השאלה. בכלל, נדמה שהיא אינה מגלה סימנים של משהו שאינו שקט נפשי. נסיוני הרגיל אותי למטפלים כריזמטיים, לגורואים נשגבים ולרבנים ששלהבות בעיניהם. אבל אורה היא אשה רגילה ונינוחה המשיבה בסבלנות רהוטה.

"לכל אדם יש מערכת רגשית הקולטת ומתייקת את מה שהיא חווה מסביבתה. היא שונה מהמערכת הלוגית – רציונלית והיא משמרת זכרונות מוקדמים מאוד. למשל, תינוקות הנולדים ללא ידיעה האם נולדו אל תוך מצב של מלחמה או שלום". כמי שנולד לתוך מלחמת יום הכיפורים יכולתי להסכים אתה. באמת לא ידעתי. "המידע הרגשי מתקבל מהסובבים. אם היו סביבו אנשים שחיו באוירת פחד או באוירה של זוגיות מתוחה מאוד – הילד קולט זאת. זה משפיע מאוד על החוסן הרגשי שלו, כך נוצרים חסמים רגשיים שבהם מתרכז הטיפול שלנו".

עד כאן הכל נשמע היה לי הגיוני. "ואיך זה משפיע?" הקשתי.

"אינני מנתחת את ההורים", ממשיכה אורה. "אבל אני בודקת את הפונה עצמו על ידי סדרת שאלות קבועה ובדיקות של השריר. ניתן בקלות לבדוק את התנגדות השריר לשאלה בנושא מסויים. איזה עומס רגשי נקלט, באיזה שלב ובאילו נסיבות".

ואין לאדם השפעה על טונוס או מתח השריר?

"לא. השיטה אינה תלויה במטפל או במטופל ובמה שהם חושבים. בניגוד למה שאנחנו חושבים ואומרים בטיפול רגשי – הגוף תמיד נותן מידע אותנטי ומדוייק. אנחנו גם מודדים בסוף הטיפול באותן דרכים כדי לראות אם יש שיפור".

פה חשדתי. "המטופלים אינם יודעים אם יש שיפור במצבם?"

"אתה יודע, קורה לא אחת שמטופלים שכחו על מה התלוננו כי הדבר פשוט הפסיק להטריד אותם. זה כמו אבן בנעל, שתי דקות לאחר שהצלחת להפטר ממנה, אתה כבר לא משקיע בכך מחשבה".

"אם כך אורה, תני לי את שלושת הנושאים השכיחים ביותר המגיעים אליך ושההצלחות בהם נראות לעין".

"זוגיות, חרדה, בטחון עצמי. יש כמובן נושאים רבים אחרים כמו הפרעות קשב, פחד מנטישה, וכדומה. אבל שלושת הראשונים שהזכרתי ללא ספק תופסים חלק ניכר מהפעילות שלנו".

"טוב. בואי נדבר רגע על זוגיות. איזה הצלחות את יכולה להציג עבור מי שמחפש המון שנים ולא מצליח".

"זוגיות היא נושא שיש לי המון מה להגיד עליו", משיבה אורה. "אבל אסתפק כרגע בעובדה פשוטה: מעל לעשר מהעובדות שלנו שהיו ללא זוגיות, או בזוגיות במשבר, נמצאות היום בזוגיות מספקת. זה אפילו גרם לנו קצת בעיות כי חלק מהן הלך אחר בן הזוג וכעת מקום העבודה הפך עבורן רחוק מדי".

נאמן להרגלי לחפור בנושאים המעניינים אותי במיוחד, הבטחתי לאורה לבדוק את סטטיסטיקת הזוגיות בקרב העובדות במכון ואף להקדיש כתבה מיוחדת רק לעניין הזוגיות.

לסיכום, הרי המסקנות. שיטת הטיפול של אורה גולן נמדדת במשובים מפורטים בסיום הטיפול. קיבלתי מידע אודותם. עלי להיות גלוי ולומר כי אמנם עדיין אינני יודע כיצד פועלת השיטה, מעבר למידע שסופק לי. בכל זאת, נחשפתי ללא מעט עדויות על הצלחות, גם ממטופלים וגם מעובדות המקום שטופלו בעצמן. האם הייתי מנסה? בהחלט כן. מדוע? מפני שאין מדובר באיזו תורה מעורפלת. למעשה הרעיון העומד בבסיס השיטה נשמע הגיוני מרוב הטיפולים האלטרנטיביים ואפילו מלא מעט גישות פיסיכולוגיות.

כמי שלמד והתנסה בלא מעט שיטות פסיכולוגיות שכאלו, אני משוכנע שבמדידת עלות מול תועלת, לגישת אורה גולן יש יתרון רב על פני טיפולים פסיכולוגים ארוכים וממושכים ואפילו על טיפולי CBT קצרי מועד שהם כה אפנתיים היום. וכשאני כותב "עלות" איני מתכוון רק להוצאה כספית, אלא גם למשאבים הנפשיים העצומים שיש להשקיע בטיפול פסיכולוגי שכזה. אני בהחלט סבור שאדם הסובל  מעניין המגביל את חייו – כדאי לו להגיע ולבחון בעצמו את יעילות השיטה, קל וחומר אם מדובר באדם שכבר ניסה טיפול פסיכולוגי ועדיין אינו שבע רצון ממהלך חייו.

פרופ' נילס בוהר – עושה מה שצריך גם בלי אמונה

ומה לגבי נילס בוהר, האם סייעה לו אותה פרסה?  ובכן, בוהר הצליח להמלט מידי הנאצים, נקרא על שמו מכון לפיזיקה בקופנהגן ואפילו יסוד כימי מטבלת היסודות בשם "בוהריום". הוא אף זכה לכך שבנו, אגה בוהר, יזכה גם הוא בפרס נובל לפיזיקה. מסתבר שלפעמים ביצוע הפעולה הנכונה, מסייע גם למי שאינו מאמין.

תנאי שימוש