הדבר שעדיין לא עשית כדי למצוא זוגיות

"יש אנשים, שפשוט לא בנויים לזוגיות", פרסתי בפני ד"ר אורה גולן את עמדתי הספקנית. "יש כאלה שפשוט אינם תקשורתיים או אטרקטיביים מספיק".

"אין דבר כזה, אדם שאינו בנוי לזוגיות או שאינו אטרקטיבי" משיבה אורה בנחרצות. "מישהו דאג להכניס לך, לכולנו, לראש שאטרקטיביות חיצונית למשל, היא תנאי להצלחה זוגית ויש לא מעט גורמים שיש להם עניין שנאמין בכך. אבל משיכה היא דבר כימי ולא עניין למראה חיצוני, אינך מכיר אנשים שאינם אטרקטיביים חיצונית אך יכולים למצוא בת זוג בקלות?"

הדמות הראשונה שעברה בראשי היתה של ציון ברוך. אחר כך עברו כמה נוספים שהאטרקטיביות אינה עומדת ביחס ישר עם יכולותיהם בתחום המין השני, כמו וודי אלן וניקולא סרקוזי.

 עדיין, גם במקרים הללו, אין מדובר בערובה לזוגיות מוצלחת.

"הזוגיות שאנחנו מדברים עליה כאן, היא מה שאני מכנה 'זוגיות מהאלפיון העליון'. זוגיות של אמון, חברות, מקום בטוח שאפשר לפרוח בו. לשם אנו מכוונים".

חדר הקבלה במרכז אורה גולן, זוגיות טובה מתחילה כאן

זה נשמע מאוד יפה. אבל הנושא הזה מעסיק כה רבים במשך כל כך הרבה זמן – אנשים משתוקקים לזוגיות ומקדישים לכך המון מאמצים, בכל זאת זה לא תמיד עובד. מה הם לא עושים נכון?

"קודם כל, נמנעים מטעויות שהן כל כך נפוצות בקרב המטופלים שאני פוגשת. במיוחד הנחות בסיס הגורסות שיש רשימת עניינים המונעים מאתנו זוגיות כמו: מראה חיצוני (במיוחד משקל עודף או בעיה שמעסיקה לא מעט גברים – הגובה). גם לא כסף או מעמד, שום דבר מהדברים הללו ואחרים אינו מכתיב את היכולת למציאת זוגיות".

אז מה כן?

"אם משהו חסום, הוא מכתיב את חוסר היכולת למצוא את הזוגיות. ברגע שמחסום רגשי מנוטרל, נפתחות אופציות חדשות".

זה נשמע לי מעורפל מדי.

"אם יש לך חסימה רגשית, אתה תמצא את עצמך שוב ושוב באותו המסלול ואתה תפגוש שוב ושוב את אותם סוגי אנשים. ניטרול חסימה רגשית תביא אותך לפגוש אנשים שכלל לא היית ער לקיומם קודם לכן. כי כשמחסומים מגבילים אותך כל האפשרויות אמנם קיימות, אך אינך יכול לראות אותן, אלא רק חלק קטן מאוד".

תני לי דוגמאות. איך זה מתבטא?

"אני נתקלת באנשים המשקיעים אנרגיה במי שאינו מעוניין בהם, אבל דוחים את מי שכן מעוניין בהם ויכול לקיים אתם זוגיות מצויינת, אם רק לא היו חסומים. ישנם כאלו, במיוחד נשים, הנמשכות למי שמזיק להן מתוך תקווה שיצליחו לשנות אותו בהמשך. ישנם אחרים כל כך חשדניים, שאף בן זוג פוטנציאלי לא יעבור את המבחן שלהם – מבלי לדעת בכלל שהם עצמם בוחנים את בן הזוג".

אולי זה פשוט עניין של מזל?

"מי שסבור שמדובר במפעל הפיס, למה לו בכלל להשקיע בחיפוש זוגיות?"

הנחות בסיס שגויות מטרפדות זוגיות טובה

אמרת שאתם גם דואגים לזוגיות קיימת.

"נכון. לזוגיות קיימת ואפילו לאנשים שרוצים להפרד בטוב, אבל לא ממש מצליחים. המטרה אינה להשאיר אותם יחד אלא שיבצעו בחירה נכונה עבור הזוגיות הבאה. זו יכולה להיות זוגיות עם אותו אדם, אבל זו עדיין תהיה הזוגיות הבאה".

במקרה כזה חייבים להגיע יחד?

"רצוי. אבל אין הכרח, כל אחד עובר את המסלול שלו באופן עצמאי".

מאילו סיבות אנשים שכבר נמצאים בזוגיות מגיעים אליך?

"בגלל קשיים בתקשורת. לפעמים מלכתחילה סיבת הבחירה של בני הזוג לא היתה נכונה ממגוון סיבות. לפעמים דווקא התחיל טוב אבל השחיקה של ילדים, שגרה או מצב כלכלי הביאו למשבר. יש מצבים משבריים מאוד של בגידה".

את הרי לא יכולה להיטיב את המצב הכלכלי של הזוגות, או לקחת עבורם את הילדים לג'מבורי. איך את יכולה לעזור עם השחיקה?

"נכון. אבל חשוב להבין שהתאהבות אינסופית אפשרית אם מזינים אותה, היא צריכה דלק. לא הרבה, אגב. כמה דקות ביום מספיקות לתדלק זוגיות שתשרוד גם בזמני משבר".

טוב,זה משהו שכל יועץ זוגיות יגיד.

"נכון. אבל כשיש מחסומים רגשיים, ההמלצות הללו ריקות מתוכן משום שהן אינן ניתנות כלל לביצוע. אני לא נותנת עצות לזוגות לאיזה צימר עליהם לנסוע. כשהטיפול מצליח הדברים הללו מתרחשים מעצמם, הטיפול מאפשר להחליט והכי חשוב: לבצע. לכן לא משנה אם מדובר במשבר  על רקע שחיקה או בגידה".

אם כך, ניטרול חסמים רגשיים יכולה להביא אותנו למצוא זוגיות, לשמר זוגיות או להפרד במקרה הצורך. אך האם זה עובד על כולם?

"לא. יש לנו משובים מאוד מפורטים מהמטופלים ואנחנו גוזרים מהם סטטיסטיקות כדי לבדוק את עצמנו לאורך כל הדרך. ישנם כ- 15% שאינם מגיבם לטיפול. היתר מדווחים על שיפור או שכלל אינם זוכרים מדוע הגיעו, משום שהבעיה שנפתרה נתפסת כרחוקה מהם. אנו צריכים לשלוף את השאלון שמילאו בתחילת המפגש הראשון כדי להזכיר להם שלא מזמן הם מאוד סבלו ממשהו".

באמת יש כאלו שאינם זוכרים מדוע הגיעו?

"יש, והם רבים מאוד".

 

תנאי שימוש