איך להתמודד עם ילדים בעלי דימוי עצמי נמוך?

ההשקעה הגדולה ביותר בחיים

הורים לילדים מבינים זאת טוב מכולם – הילדים שלנו הם ההשקעה הכי גדולה בחיים. לא משכנתה, לא מניות, לא מכוניות ולא נעליים. אנו משקיעים בילדים את רוב הזמן הפנוי, וכמובן את המשאבים שנדרשים כדי לגדל אותם.

כהורים, אנו שואפים ליצור לילדינו עתיד טוב ככל האפשר, ועושים כמיטב יכולתנו כדי לסלול עבורם דרך חלקה ונוחה ככל האפשר. אך מה קורה כשהדרך הופכת למאתגרת ומורכבת יותר? מה עלינו לעשות כאשר הילד בא ואומר בדמעות שהוא כישלון? מה עלינו לומר כאשר הילדה אומרת שהיא שמנה ודחויה ולכן לא רוצה לצאת מהבית? אלו מקרים קלאסיים של דימוי עצמי נמוך שפוגמים בדרכם של ילדינו אל עתיד מאוזן ובריא נפשית.

דימוי עצמי נמוך? לא בבית ספרנו!

ילדים שסובלים מדימוי עצמי נמוך מושפעים מהיחסים עם ילדים אחרים בבית הספר, הם מושפעים מהתכנים בטלוויזיה, וכמובן – מעורבים בעולם הסושיאל, לרוב כצופים שקטים שמתבוננים בנעשה ומסיקים לעצמם מסקנות שלרוב מבוססות על היעדר ביטחון ואי-ידיעה לגבי הדרך בה העולם המורכב שלנו עובד, לרוב בגלל הכוונה שחסרה להם.

ילדים בעלי דימוי עצמי נמוך שאינו מטופלים כראוי, עלולים לסבול מקושי בזיהוי קודים חברתיים מקובלים, קושי לבטא את עצמם כראוי, קושי לדבר מול קבוצה, וכמובן השפעות נפשיות – עצבות ודיכאון, הסתגרות בחדר, חוסר תיאבון , אמונה בכך שהם "לא טובים" או "לא מסוגלים", וגם חרדה ופחד מהתנסויות חברתיות ולימודיות.

איך להתמודד עם ילדים בעלי דימוי עצמי נמוך?

הצעד הראשון הוא תמיד זיהוי – עלינו להיות קשובים ולזהות את הסימנים. סימנים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בהצהרות מפורשות כמו "אני כישלון", "אני שמנה", "אני לא אצליח", "אין לי מה לתרום", אני לא טובה בזה", "אני נכשל כי אני טיפש" ו… הבנתם את העניין… אלו הצהרות קשות שאי אפשר לפספס. במקרים אחרים, הסימנים יכולים להיות התנהגותיים: הפגנת כוח פיזי, דחיית משימות עקבית, התעלמות מופגנת מבעיות, שתלטנות, ליצנות ומופנמות.

ההתמודדות עם ילדים שסובלים מדימוי עצמי נמוך מתחילה מהבית, בשיתוף פעולה מלא מצד ההורים. אך לפני שנוקטים בגישה כזו או אחרת – מומלץ לפנות לאבחון מקצועי ולקבל הצעה לאופן הטיפול הטוב ביותר עבור הילד. כל ילד שונה מאחר, ולכל אחד ישנה דרך שנכונה עבורו, ועבורו בלבד.

הצעד הבא – טיפול מקצועי

מרכזי הטיפול של ד"ר אורה גולן מציעים תהליך אבחון מדויק, לצד טיפול מקצועי בילדים בעלי דימוי עצמי נמוך.

במרכזים אלו מטפלים ביעילות בבעיות דימוי עצמי, באמצעות טכניקה ייחודית שמאתרת את אותו מחסום רגשי הפוגע באיכות חיי הילד/ה, משחררת אותו, ומעניקה לו את היכולת להתמודד ולשקם את הדימוי העצמי.

טכניקה זו אינה מהווה טיפול פסיכולוגי או טיפול רפואי, אך עם תוצאותיה ויעילותה אי אפשר להתווכח – מעל ל-3,000 נשים, גברים וילדים מגיעים כל שנה לטיפול במרכזי אורה גולן (82,000 בסה"כ, והספירה עדיין נמשכת), ואחוזי ההצלחה של הטיפול עומדים על 87.4%, לפי מחקר בינלאומי שנעשה לאחרונה.

ד"ר אורה גולן מחזיקה בדוקטורט בכירופרקטיקה עם התמחות בתחום הרגשי, התמודדות עם חרדות וכירופרקטיקה תפקודית. ד"ר גולן פועלת מתוך אמונה בעקרון Innate Intelligence – היכולת העצמית של הגוף לתמוך ולרפא את עצמו. נושא זה ריתק את ד"ר גולן במשך שנים רבות, בהן למדה והתנסתה בתחום, עד שהקימה בשנת 1997 את מרכז "אורה גולן", המסייע לאנשים רבים, מהארץ ומהעולם, להתמודד עם מחסומים הרגשיים ולשפר את איכות חייהם.

הורים, תהליך הגדילה של ילדיכם אינו דבר שתרצו להשאיר ליד המקרה.

אם זיהיתם בעיה של דימוי עצמי נמוך, ואפילו אם רק יש לכם חשד בזה – פנו אלינו לשיחת ייעוץ ראשונית כדי שנוכל, יחד, לבחון את מורכבות הבעיה ואת האפשרויות העומדות בפניכם כדי לטפל בה.

ככל שתקדימו לטפל בבעיה כך יתקצר זמן הטיפול בה – זכרו זאת!

form background

תנאי שימוש