שיחה עם דר גולן על בעיות פוריות

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נדבר על התמודדות עם בעיות פוריות.

אני רוצה להתחיל מדוגמא: הגיע אליי גבר בן 36 שיש לו ילד אחד בן 5, וכבר ארבע שנים הוא וזוגתו מנסים להיכנס להריון ולהביא עוד ילד אבל הם לא מצליחים. כשעשו בדיקות מצאו שהבעיה היא אצלו ושספירת הזרע שלו נמוכה. הדבר יצר מתחים בלתי נסבלים במשפחה. אשתו זורקת עקיצות והערות, זה גם משהו שלא נעים לחשוף אותו, וגם הוא בעצמו נטרף מזה. הוא אומר שבסך הכל הוא בן אדם שנורא שמח בחלקו. הוא אומר ׳אני תמיד מפרגן לאנשים, ואני מרגיש שאני מתחיל לקנא באחרים.

אני לא מכיר את עצמי ככה ואני שונא את עצמי ככה׳. יש לו אחים עם ילדים בוגרים יותר והוא אומר ש׳כשהם נולדו, עוד לפני שאני התחתנתי, הייתי בא ומשחק עם האחיינים שלי והם היו נורא שמחים להיות איתי, אבל היום אני לא יכול להיות עם ילדים של אחרים, ואני לא יכול לשמוע סיפורים. לאן שאני לא הולך אני שומע, גם כשאני הולך להורים שלי אני שומע על הנכדים האחרים.׳

הוא עשה את הטיפול לנטרול המחסומים הרגשים. זה כמובן לא יכול לשנות את הבעיה הפיזיולוגית, הוא צריך לטפל בזה בצורה רפואית, אבל זה שינה את המיקוד וההתמודדות. קודם כל הוא עשה החלטה שיש ילד אחד ושצריך להקדיש לו את תשומת הלב. הוא התחיל לבלות זמן איכות עם הילד. בנוסף הוא נכנס לפורומים באינרנט וכך הוא גם נשאר אנונימי, וגם קיבל מידע. מול הרופא הוא דיבר בצורה עניינית, בדק אופציות אחרות. לא בטוח שאתה חייב ללכת לאופציות אחרות אבל כשאתה בוחן אותן זה כבר מאפשר לך לראות את הדברים אחרת, לפחות להרגיש ׳אוקי, זו לא אופציה שאני רוצה אבל אני מתחיל ללמוד עליה קצת׳.

איפה מתבטא הקושי של נשים וגברים שמתמודדים עם בעיות פוריות?

הקושי קודם כל הוא רב, כי זוג שמתחתן ובשל לילד, זה הדבר הכי טבעי. כשמתחילות בעיות הפוריות מתחיל לחץ מאוד גדול גם בתוך הזוגיות וגם מסביב. כולם יודעים כיוון שאם עובר איזשהו זמן סביר אחרי חתונה, מתחילות השאלות, ההערות, מתחילים להסתכל לאישה על הבטן. כולם יודעים, ואתה מרגיש שאתה הולך ברחוב וכולם יודעים שיש לך בעיה. כל המיקוד הופך להיות אל הבעיה הזו. אצל נשים, אישה מרגישה שהגוף שלה בגד בה, שהיא לא שווה, ושהיא לא בסדר. שהיא איבדה את התפקיד החשוב שלה בחיים כאמא. אצל גברים, הגבר הרבה פעמים מרגיש שהגבריות שלו נפגמת. לגברים עוד יותר קשה לדסקס על זה ולהגיד שיש להם בעיה בספירת הזרע, אז הם יותר מסתגרים. האנונימיות והקושי לדבר על זה מאוד מכבידים עליהם רגשית.

כיצד מתנהל הטיפול?

בטיפול מנטרלים מחסומים רגשיים שקשורים להתמודדות עם כישלון, תחרות, הצלחה, התמודדות עם חוסר שליטה ותחרותיות. לפעמים אם צריך, אפשר לנטרל מחסומים נוספים כדי לאפשר להתמודד עם זה יותר טוב. הקושי בטיפולי פוריות הוא מאוד גדול, ברור לכולם שהוא גדול. כולנו רוצים להיות בריאים ולתפקד, אך למה דווקא עם פוריות יש כזה קושי רב? יש מחלות שהן הרבה יותר קשות, שמסכנות חיים וגורמות לסבל רב. למשל סכרת, אבל היא יותר לגיטימית חברתית.

טיפולי פוריות גורמים לבעיה אבל הבעיה עצמה היא לא סבל רב, הטיפולים הם כן אבל הבעיה עצמה לא גורמת לסבל רב פיזי לבני הזוג, ולא פוגשים את זה עד שבאמת מנסים להביא ילדים. הקושי הוא חברתית, אין לגיטימציה חברתית. פעם אחת המטופלות אמרה לי משהו מצמרר, היא אמרה לי ׳אני מעדיפה לסבול מסרטן מאשר מבעיות פוריות׳. כשאנחנו מנטרלים מחסומים רגשיים זה מאפשר לאנשים אופציות, זה פותח אופציות ואפשר לעשות בחירות ולחשוב אחרת.

האם ההשקעה בטיפולי הפוריות, שהם סבל מאוד גדול לאישה, גם לגוף שלה וגם בצורה נפשית, האם משתלם לעשות את זה? האם לקחת מרווחים? האם לחשוב על כיוונים נוספים שבהתחלה לפעמים שוללים על הסף? אחר כך, רק בעצם העובדה שאתה מתחיל ללמוד על דרכים וכיוונים אחרים לפעמים מסתדרים הדברים רק מפני שהמיקוד השתנה.

תנאי שימוש