בגידות בין בני זוג

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על נושא רגיש, – בגידות בין בני זוג.

כדי להבין טוב יותר את רגישות ומורכבות הנושא אני רוצה להתחיל עם הבאת שתי דוגמאות;

*דוגמה ראשונה: ענבל בת 30 , נשואה טרייה, ללא ילדים. אייל, בעלה, עורך דין שהתקדם ועבר למשרד גדול עם מספר מזכירות ומזכירה אישית שלו. הסיטואציה הזו החלה להטריף את ענבל שכל הזמן חשדה שישי לו רומן עם המזכירה האישית שלו. במהלך היום ענבל הטרידה את אייל עם אינסוף טלפונים, כשחזר הביתה היה עובר מסכת חקירות שלא הייתה מביישת אף סוכן חשאי והיה צריך להציג לו"ז מפורט של מה , מתי ואיפה היה ו/או עשה. אייל לא הפסיק להכחיש את החשדות שייוחסו לו ולא באמת הבין מה ענבל רוצה ממנו, ם נשואים טריים, היא האישה שהוא אוהב למה היא ממרת את חייו? ענבל מצידה ידעה שאייל דובר אמת ושאין כל בסיס להאשמות שלה אבל היא בשום פנים ואופן לא יכלה להפסיק – היא חוותה בגידה מבלי שיהיה לה כלל ביסוס.

ענבל הגיעה לטיפול נטרול החסמים הרגשיים בשישה שלבים: התמודדת עם כישלון, תחרות, הצלחה, חוסר שליטה ותחרותיות, בסיום הטיפול ענבל הצליחה להניח לנושא מכיוון שזה כבר לא היה שם יותר והיא ואייל חזרו לזוגיות הטובה והאוהבת שהייתה להם מלכתחילה.

*דוגמה שנייה: מיטל ויואב זוג בני 40, הורים לשלושה  ילדים. מיטל גילתה שליואב  היה איזשהו קשר עם אישה אחרת. מיטל ויואב עברו משבר בזוגיות וטלטלה לא פשוטה במשפחה, אבל בסופו של דבר החליטו להישאר ביחד. למרות ההחלטה המשותפת מיטל לא הצליחה להשתחרר; היא כל זמן חושדת ביואב, היא רוצה שהוא יפצה אותה על הבגידה, ההשפלה , הכעס והפגיעה. מיטל רוצה שיואב ירגיש "חייב" ונזוף שיהיה בעמדת ה"מתחנן" שיצטרך להתנצל על מעשיו כל הזמן, ששום דבר לא יהיה לו כמובן מאליו. יואב אכן מצטער על המעידה שלחו ורוצה לשקם את זוגיות שלו עם מיטל, אך מרגיש שלא משנה מה הוא אומר ו/או עושה, מיטל תמיד תבקר אותו ולא תהיה מרוצה. המצב הגיע לידי כך שיואב החל לחשוב על אלטרנטיבות לא מתוך בחירה אלא מתוך ייאוש וחוסר אונים בהתמודדות שלו עם המצב הקיים.

במקרה הזה שניהם הגיעו לטיפול. לא לטיפול זוגי, כל אחד מהם עשה את הטיפול בנפרד. הם עשו טיפול של נטרול החסמים הרגשיים והתמודדות עם כישלון, תחרות, הצלחה, התמודדות עם חוסר שליטה וגם היכולת לדאוג לעצמם, ועוד כמה דברים שעזרו לכל אחד לנקות את החסמים שלו. הפרטיות והדיסקרטיות שבטיפול נשמרת ואיש מהם לא ידע מה השני עובר במהלך הטיפול. בסופו של דבר הם הצליחו לשקם את הזוגיות, למדו להשקיע בזוגיות ולפנות לעצמם זמן ל"ביחד"; פעם בשבועיים לצאת לסרט, מסעדה או כל פעילות משותפת אחרת ופעם בכמה זמן לסופשבוע והכי חשוב, הם הצליחו לשים מאחוריהם את סיפור הבגידה ולהמשיך הלאה יחד, כזוג מחוזק עם מטרה משותפת..

*האם בכלל ניתן להתגבר על בגידה?

כן, תמיד ניתן להתגבר על בגידה; התגברות על בגידה לא תמיד מחייבת שיקום אותה הזוגיות, אבל בהחלט מציבה אותנו בפני הרצון וההחלטה שהמערכת הזוגיות הבאה תהיה טובה יותר. זו יכולה להיות מערכת זוגית עם אותו בן-זוג או עם בן זוג אחר.

*האם כל מי שחווה בגידה עובר את אותו הטיפול?

הטיפול זהה לכל מי שעבר בגידה אישה או גבר. כשאנשים חווים בגידה, הם חשים מאד מוחלשים ולא אטרקטיביים. בדרך כלל ההתמקדות היא על בן הזוג הבוגד: מה הוא עשה ולמה, והנבגד שמרגיש כקורבן. ברגע שמנטרלים את החסמים הרגשיים, מעבירים את המיקוד מהבוגד לנבגד שלמעשה הגיע לטפל בעצמו בעקבות הבגידה. הטיפול מעמיד את הנבגד במרכז הבמה מציב את הבגידה כמצב קיים – עובדה ועזר לו לראות את הדברים בפרופורציה ולהחליט איך הוא רוצה להמשיך מנקודה זו: האם הוא רוצה לכעוס, להיעלב  להרגיש קורבן או לשקם את עצמו ולעבור הלאה.

*אז למעשה ההתמקדות היא בנבגד ולא בבוגד?

כן, מה הוא צריך לעשות עכשיו ולאן הוא רוצה להגיע. להישאר, לכעוס ולהיעלב הן לא אופציות טובות. לפחות לא לאורך זמן.

תנאי שימוש