התמודדות עם פגיעה

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על התמודדות עם פגיעה מחבר או חברה קרובים.

פגיעה מחבר או חברה קרובים קורית הרבה מאד במהלך החיים. יש לנו מערכת קשרים מסוימת עם ציפיות מסוימות מהחבר או החברה ולעיתים יש פגיעה ונוצר פער בין הציפיות שלנו להתנהלות של החבר/ה.

*לדוגמה: שרית בת 43, מנתחת מערכות בחברת הייטק. התקבלה למקום עבודתה בעקבות ימית, חברתה, שעזרה לה להיכנס לשם. שרית מאד אהבה את מקום עבודתה ואף התקדמה בתפקידים במהירות. לפתע היא היוותה איום על ימית והחברות הטובה ביניהן החלה לקבל כיוון אחר; ימית הרגישה מאוימת, שווה פחות ואפילו קנאה בשרית שהגיעה אחריה והתקדמה כל-כך מהר. שרית החלה להתחמק ממפגשים עם שרית, העירה הערות עוקצניות ומחברה טובה הפכה לקרה ומנוכרת. שרית נפגעה מאד ממה שקורה וצר היה לה גם על החברות היפה שהייתה לה עם שרית ועכשיו התפוגגה כלא הייתה, אבל היא החליט לא לריב אלא לשתוק ולהבליג.  ההחלטה הזו גרמה לה להיות מאד מוטרדת והיא הרגישה שאט, אט היא מאבדת את שפיותה. שרית הייתה אובדת עצות וחסרת אונים בסיטואציה שנוצרה – מצד אחד היא אסירת תודה לימית שהכניסה אותה לעבודה שהיא כל-כך אוהבת ומצד שני ההתקדמות שלה פגעה ביחסי החברות שלהן. מה עושים???

כששרית הגיעה אלינו, היא עברה טיפול בסיסי של נטרול החסמים הרגשיים: ארבעה שלבים בארבעה מפגשים. במהלך הטיפול בדקנו כיצד שרית מתמודדת עם כישלון, תחרות והצלחה. בלי שיחות ובלי הנחיות. השתמשנו בכושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה. בסוף הטיפול שרית הצליחה לעשות סדר בדברים ולראות אותם בפרופורציה; היא עשתה החלטה – היא לא שומרת יותר את הדברים בבטן. או שתמצא לעצמה מקום עבודה אחר ותציל את החברות או שתשוחח עם ימית ותהיינה תוצאות השיחה אשר תהיינה, היא תוכל להתמודד איתן.

*האם ניתן לחזור לקשר כמו שהיה פעם, בלי לנטור טינה?

בהחלט ניתן. אנחנו אחראים לא רק על מה שאנחנו עושים אלא גם על מה שאנחנו חושבים ומרגישים. הטיפול עוזר לשים דברים בפרופורציות. עד כמה אנחנו נותנים או לא נותנים חשיבות למשהו. בנוסף, הטיפול מאפשר לנו לעשות את הבחירות הנכונות. אם אנחנו נמצאים במקום שלא טוב לנו בו, אז אנחנו צריכים למצוא אופציות אחרות. ולא בצורה חסרת אחריות.

*קיימים קשרים שעדיף לנתק?

אין צורך למהר ולנתק קשרים, הדרך היא קלה אבל המחיר הוא מאד יקר. לעיתים ישנם קשרים שעדיף לנתק. לא נכון להחזיק קשרים שהם לא טובים לנו, אנשים צריכים לעשות את הבחירות שנכונות עבורם. מיותר להחזיק קשרים מכבידים וקשים שעושים לנו יותר נזק מתועלת.  לפני שלוקחים החלטה האם לנתק או להמשיך בקשר צריך לדעת לשים את הקשר בפרופורציה ולהבין שאנחנו יכולים להפיק משנהו מהקשר אבל לא כל מה שאנחנו רוצים – אין מושלם.

תנאי שימוש