ד"ר אורה גולן – על דאגנות יתר

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נדבר על נושא מאוד שכיח: דאגנות יתר. מה זה אומר דאגנות יתר?

אני אתחיל מלתת דוגמא. אמא שהביאה ילדה בת 12 לטיפול שסובלת נורא מפחדים. קשה לה לחזור לבד הביתה ולחמם לעצמה אוכל, יש כל הזמן טלפונים לאמא, היא לא הולכת לחברות, יש להפחד לישון לבד בלילה, פחד מהחושך. דברים שהם אופיינים לגילאים צעירים יותר כמו היצמדות לאמא.

כשרצינו לעשות את הטיפול לילדה היא סירבה לקבל את הטיפול. הצענו לאמא לעשות את הטיפול במקומה, ושהילדה תגיע בשלב מאוחר יותר כשהיא בשלה יותר, והאמא הסכימה. עשינו את הטיפול לאמא לנטרול מחסומים רגשיים, קודם כל להתמודדות שלה עם כישלון תחרות והצלחה, ואחר כך להתמודדות שלה עם תחרות, כישלון והצלחה של הילדים. תוך כדי הטיפול ובסיומו, השינוי קרה אצל הילדה. היא פתאום הפסיקה לפחד, היא התחילה לתפקד. היא לא עשתה בכלל את הטיפול ולא ידעה מתי האמא באה לטיפול אבל משהו השתנה אצל האמא וזה שינה את כל דפוס ההתנהגות אצל הילדה.

אבל הילדה היא זו שסובלת מהפחדים אז מה ההגיון לטפל בהורה?

ההורים הם הסביבה הרגשית של הילדים, ולכן אם יש להם מחסומים רגשיים שהם אפילו לא מודעים אליהם, אז בצורה לא מודעת וכמובן לא מכוונת הם יכולים להזין פחדים אצל הילדים. והרבה פעמים מתוך הרצון והדאגה הכי חזקים, הם מזינים פחדים אצל הילדים. ברגע שמנטרלים להורים, אפילו לאחד מהם, את המחסומים הרגשיים, גם היכולת שלהם להתמודד עם תחרות, כשלון והצלחה וגם היכולת של הילדים להתמודד עם תחרות, כשלון והצלחה משתפרות, ואז פתאום הם מסוגלים לשחרר.

דאגנות היתר יכולה להיות דבר נורא מעיק. בין אם זה פחד ממחלות, מתאונות, מלאפשר לילד להיכשל, לטעות, לקחת בפרופרוציה, גם את הכישלון שלו וגם את הטעות. גם לילד וגם להורה לפעמים קשה מאוד להכיל גם כישלון של הילד וגם הצלחה, הצלחה לפעמים לא פחות קשה להכיל מכישלון.

אז כדאי לכל הורה- לא רק להורה שסובל מדאגנות יתר?

כדאי לכל ההורים לעשות את זה, כי הרבה פעמים ההורים לא מודעים בכלל. ההורים אומרים ׳לא אין לי בעיה אני נותן לילד לטעות, אין לי בעיה שיקרה משהו לילד ושהוא ילמד לבד׳. זה יכול להיות מלעשות את השיעורים או לא, לאחר, לאפשר לילד ללמוד את ההשלכות של הטעויות. איך אנחנו לומדים אם לא נעשה טעיות? ועדיף לעשות אותן כשהם קטנים.

הרבה הורים שאומרים ׳לא, לי אין שום בעיה ואני סומך על הילד׳,ואז כשבודקים רואים שיש להם מחסומים רגשיים בנושא, ולמעשה דאגנות היתר משדרת לילדים, בצורה הכי לא מכוונת, את העובדה שההורים לא סומכים עליהם. גם החברה התובענית משפיעה. ההורים רוצים להעביר את הילדים על הגשרים כל הזמן בלי טעיות, אבל אי אפשר ככה להתקדם בחיים.

תודה רבה ד״ר אורה גולן.

תנאי שימוש