ד"ר אורה גולן בראיון על הפרעות קשב וריכוז

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על אחת הבעיות הנפוצות בתחום הנוירולוגיה והפסיכיאטריה של הילד –  הפרעות קשב וריכוז.

מה זה למעשה הפרעות קשב וריכוז?

נתחיל מזה שכל אחד מאיתנו יכול להיתקל בתופעה של הפרעת קשב מבלי להיות מאובחן בזה.

לדוגמה: ביום שאת עייפה, טרודה, או שמעת בשורה קשה, אני מניחה שיהיה לך קושי לקרוא, להתרכז וללמוד משהו חדש. מתי זה מתחיל להיות לא נורמאלי? כאשר התופעה הזו הופכת להיות חלק אינטגראלי מחיינו. כשאי אפשר להתרכז, כשאי אפשר ללמוד, כשמנסים לקרוא משהו שוב ושוב ובעצם לא מבינים כלום ממה שקראנו, כשמנסים להקשיב וברקע יש לנו כל מיני "הפרעות". אז בין לבין מצליחים לשמוע משהו, אבל זה מקוטע וקשה לחבר את זה לרצף ולא יכולים  לספר מה שמענו.. אני מסתכלת על הפרעות קשב היא בצורה יותר רחבה; כשאנחנו לומדים וכשאנחנו קשובים אנחנו מקבלים אינפורמציה מהסביבה, מכניסים אותה פנימה לתוך הקופסא, ממקמים ומסדרים אותה ואחר כך יכולים להוציא אותה ולהסיק מסקנות. הלמידה היא הרבה יותר מההקשבה והקריאה, ישנם הרבה מאוד פרמטרים; אנחנו צריכים להיות מסוגלים להתמצא במרחב, לדעת איפה הדברים שלנו, לדעת את הסדר והארגון שלהם.

איך מאבחנים הפרעות קשב וריכוז?

קיימים האבחונים הקונבנציונליים שאני לא חלק מהם. לי יש את צורת האבחון שלי, והשיטה בה אנחנו מטפלים בהפרעות הקשב והריכוז,

הטיפול מורכב משלושה חלקים:

  • בחלק הראשון אנחנו קודם כל מנטרלים חסמים רגשיים.
  • בחלק השני הטיפול מורכב מנטרול אלרגיות שמשפיעות על המוח.
  • בחלק השלישי אנחנו מאתרים קצרים פיזיולוגים בתהליכי חשיבה וריכוז.

אני רוצה להתמקד בהסבר על החלק הראשון, נטרול החסמים הרגשיים. "כיצד חסמים רגשיים קשורים להפרעות קשב?", קיימים אנשים שיש להם הפרעות קשב וריכוז ואין להם חסמים רגשיים. ישנם אנשים שהפרעות הקשב והריכוז הן בגלל חסמים רגשיים וברגע שאנחנו מנטרלים אותם הבעיה נפתרת. ישנם אנשים שמחריפים את הבעיה מתוך תסכול מחוסר היכולת שלהם ללמוד והרגש הכישלון שגורמת להם לחוסר מוטיבציה:"בין כך אני לא מצליח אז למה לנסות…?"

דוגמה: בועז (שם בדוי) בן 13 עם הפרעות התנהגות מאוד קשות. כבר בכיתה בלתי אפשרי היה שהוא ישב ליד ילדים אחרים או ברדיוס קרוב אליהם. הוא כל הזמן היה מפריע וזז, וכשהעירו לו אז הוא הצטדק :"מה עשיתי, ולמה אני". הילד הגיע עם האימא שסיפרה שלשמחתה, המורה מודעת למצבו של הילד ואיכפת ולכן נהגה לדווח לאם על מצבו  בכיתה בכדי שניתן יהיה לטפל ולעקוב אחר מצבו. הילד  עשה רק את החלק הראשון של נטרול החסמים הרגשיים שמורכב משישה שלבים של התמודדות עם: כישלון, תחרות, הצלחה ומצבים של חוסר שליטה ותחרותיות. המפגשים קצרים כ- 20 דקות כל מפגש, והטיפול מתנהל רק על ידי כושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה.

האם שמחה להראות לי מכתב שנשלח אליהם בסוף השנה  ע"י המורה, בו היא מספרת איזה שינוי משמעותי עבר בועז  מאז החל בטיפול; הוא יושב ע"י ילדים, משתתף בכיתה ומשתף אחרים, לא מפריע ולא מצטדק, פשוט ילד שונה לגמרי ממי שהיה בתחילת השנה.

בועז עבר רק את השלב הראשון?

כן. הוא צריך עדיין להמשיך את שני השלבים הנוספים אבל לפחות בעיות התנהגות שהיו מלוות להפרעות הקשב השתפרו.

תנאי שימוש