ד"ר אורה גולן – אלרגיות של המוח והקשר לבעיות קשב וריכוז

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על אלרגיות של המוח והקשר שלהן להפרעות קשר וריכוז.
כאשר אנחנו מטפלים בהפרעות קשר וריכוז אנחנו מתייחסים לשלושה חלקים:

  • החלק הראשון מתייחס לחלק הרגשי, לנטרול חסמים רגשיים שכוללים 6 שלבים ו-6 מפגשים.
  • החלק השני הוא אלרגיות של המוח.
  • החלק השלישי הוא קצרים פיזיולוגיים בתהליכי חשיבה וריכוז.

הביטוי "אלרגיה של המוח" נשמע מאד מוזר. למעשה, כשאנחנו חושבים על אלרגיה אנחנו חושבים על "אכלתי משהו, נחשפתי למשהו וקיבלתי מיד איזושהי ריאקציה שאני יכול לקשר- זאת אלרגיה מיידית. אבל הרבה מאוד אלרגיות הן אלרגיות עם תגובה מאוחרת, עד ארבעה ימים אחרי חשיפה, ואנחנו לא תמיד יכולים לקשר למה זה היה. האלרגיה לא תמיד מופיעה בצורה של ריאקציה, היא יכולה להופיע בכל מיני תחושות.
לדוגמה: התחושה שהרבה אנשים מתארים אחרי ארוחת צהריים היא של עייפים ורצון לישון. למעשה האוכל השפיע כל המוח ויש לנו ריאקציה של ירידה בריכוז. תארו לעצמכם שאנשים בשגרת היום-יום שלהם, אוכלים מאכליםטובים ומזינים, שגורמים להם להרגיש כאילו הם "הולכים עם ענן על הראש". הם לא מצליחים לתפקד כראוי, וראשם כמו בתוך ערפל.

מה יכול לגרום לאלרגיות של המוח?

כיצד בעצם נוצרת אלרגיה? הגוף שלנו זו מערכת מאוד משוכללת ומתוחכמת שכדי לתפקד כראוי זקוקה ל"דלק" ו"הדלק" שלנו זה למעשה מה שאנחנו אוכלים ולמה שאנחנו נחשפים. באורך החיים המערבי בו אני נתונים למערכת לחצים מאוד גדולה, אנחנו אוכלים גם כשאנחנו בלחץ והסיבה לא ממש חשובה; אם אנחנו מאחרים, בעיות עם הבוס בעבודה, בעיות בבית, או שקיבלנו טלפון מהבנק. למעשה, אנחנו לא אמורים לאכול כשאנחנו בלחץ. אם נשווה את המערכת הפיזיולוגית שלנו לזו של הזברה נראה שכשהיא אוכלת ומלחכת עשב היא מאד רגועה, אך כשהאריה יאיים לטרוף אותה היא לא תלחך עשב כי מכיוון שהיא תהפוך לארוחה.ולכן היא תשתמש בכל המשאבים הפיזיולוגים שלה בכדי לברוח. כשתגיע למקום בטוח ותירגע,תוכל להמשיך ולחך את העשב בנחת. אצל בני האדם קורה אותו תהליך פיזיולוגי כמו אצל הזברה; אם נאכל בזמן לחץ נגרום לשיבושים במערכת שלנו, ואז נפתח אלרגיות לדברים מאוד חיוניים וחשובים לקיום שלנו שבגלל שנאכלו בזמן לחץ הגוף התבלבל ומקשר אותם למשהו שהוא לא תקין.
אני רוצה להדגים משהו: שב ישר, והחזק את היד ישר וחזק. עכשיו בקש ממישהו לנסות ולהוריד את היד – היד לא תרד! עכשיו שים קצת סוכר לבן בתוך היד. החזק את היד ישר שוב. עכשיו בקש ממישהו לנסות ולהוריד את היד –היד מורדת בקלות! עכשיו אתה למעשה נוכח כיצד הסוכר משפיע עליך? בדרך כלל סוכר לבן מחליש את רוב האנשים.
אנחנו בודקים דברים שהם מאוד חיוניים לגוף: ויטמינים, מינרלים, חלבונים, סוכרים. כשמנטרלים את האלרגיה אנשים מתארים ש"יורד להם ענן מהראש". כאילו ניקית את החלון של הרכב ופתאום את רואה יותר ברור.

תנאי שימוש