ד"ר אורה גולן על אימוץ

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נדבר על נושא מאוד רגיש- אימוץ. ילדים מאומצים. באיזה בעיות אופייניות את נתקלת אצל ילדים מאומצים?

זו שאלה מאוד חשובה, וזה נושא מאוד חשוב. אני רוצה להתחיל מדוגמא. הגיע אליי ילד בן 8 שהיו לו בעיות חברתיות מאוד קשות; הוא היה אלים והיה מרבה לתרגם מצבים מסוימים כאילו אחרים צוחקים עליו. יש לו הפרעות קשב וריכוז והיה לו קשה להשתלב בחברה. גם הורים של ילדים אחרים כבר נמנעו מלהזמין אותו מכיוון שלא רצו להסתבך איתו. הוא קיבל איזשהו ׳שם׳. הוא אומץ בגיל שנה וחצי וההורים לא ידעו את היסטוריה של מה היה לפני, רק ידעו שהיה בבית יתומים אך לא ידעו את ההיסטוריה שלו.

מה שטוב בטיפול לנטרול מחסומים רגשיים זה שבגלל שהגוף יודע והמערכת הרגשית זוכרת את כל מה שקרה לנו מגיל היווצרות העובר ועד ההווה, אפשר לזהות את המחסומים הרגשיים בשלבים המוקדמים. המטרה היא לא לדעת בדיוק מה היה, אלא פשוט לנקות את מה שמנהל, כדי שלא יהיו דפוסים שלא מקובלים מבחינה חברתית.

במקרה שלו הוא קיבל את כל מה שהיה צריך מבחינת אוכל, מזון וביגוד, אבל כנראה שלא היו מספיק גירויים ולא היתה מספיק דמות קבועה שמטפלת בו בזמן הזה. ובאמת עלו פחד, חרדה וחרדות נטישה, ופחות מדי מגע. ברגע שמזהים את הדברים האלה ומנטרלים את המחסומים הרגשיים מהשלבים המוקדמים, במקרה שלו קודם כל הוא התחיל לקלוט מה הוא עושה, מכיון שהוא בכלל לא היה מודע לאיך הוא מגיע למצבים האלה. הוא התחיל לזהות כבר בשלב קודם כשדברים מכעיסים אותו או מעליבים אותו ואז נהיו לו יותר כלים להתמודד עם זה. הוא גם נרגע יותר אז חברים התחילו להתחבר אליו, וגם מבחינת קשב וריכוז היה יותר ריכוז אז הוא יכול היה לקלוט יותר את האינפורמציה.

באמת הרבה פעמים ילדים שיש להם היצמדות להורה, או כאלה שחשים חרדת נטישה, קושי לסמוך על מבוגרים, קושי חברתי מסוים, אחרי זה כשהם מתבגרים הם יותר חשים תחושה של ׳מישהו לא רצה אותי, דחה אותי.׳

הטיפול מומלץ לכל הילדים המאומצים, גם ללא בעיות מיוחדות?

הטיפול מומלץ לכל הילדים המאומצים כי לפעמים אנחנו לא יודעים לזהות את הבעיות. יש דברים שמנהלים אותנו ואנחנו לא יודעים לזהות אותם, וכשמנקים דברים בשלבים מאוד מוקדמים אפשר להרוויח מזה הרבה. המטרה של הטיפול הוא במקום שיהיה את המיקוד ב׳לא רצו אותי, מישהו דחה אותי׳, להתייחס לעובדה שהיתה אישה שנשאה את הילד המאומץ ברחם, אבל שזה לא היה התזמון המתאים לה לגדל אותו. לעומת זאת ההורים המאמצים, עבורם זה בדיוק התזמון המתאים, והילד הגיע למשפחה בה הוא גדל בתנאים הרבה יותר טובים מאשר אם היה גדל במקום בו הוא נולד. כשהוא יכול לשנות את המיקוד, הוא רואה שיש שם רווח גדול עבורו וזו המטרה של הטיפול.

מומלץ שההורה והילד המאומץ יעברו את הטיפול יחד?

כן, קודם כל מומלץ להורים כשהם בכלל רק בתהליך של מחשבה על אימוץ. זה תהליך מאוד קשה; הכרה בזה שלא ניתן היה להביא את הילד באמצעים אחרים. יש בזה הרבה נושאים של כסף, לוגיסטיקה, התארגנות; תהליכים מאוד ארוכים ולפעמים מתישים ומתסכלים. אחר כך מגיע הילד ולא בדיוק יודעים עם איזו חבילה הוא הגיע, וכל מיני בעיות שלא יודעים אם קשורות להתפתחות של הילד או לעבר של הילד. ברגע שההורים עושים את הטיפול עוד לפני תהליך האימוץ ומנקים את המחסומים הרגשיים שלהם, הם יכולים לשים את הדברים בפרופורציה, לעשות בחירות נכונות יותר, וגם לתת לילד הכוונה נכונה יותר. ילדים מאומצים, תמיד עברו איזשהי חוויה. ילד צריך במצב הטבעי להיות אצל מי שהוא נולד לו, זאת אומרת לגדול עם אותה הדמות. ברגע שיש את השינוי הזה, הדבר מכביד על המערכת הרגשית, אבל ניתן לטפל בזה ולא צריך שהכובד הזה יישאר שם.

תודה ד״ר אורה גולן.

תנאי שימוש