ד"ר אורה גולן על התמודדות עם גירושים

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על נושא קשה שלצערנו פוקד בתים רבים –  גירושים.

גירושים הפכו בשנים האחרונות למעין מגיפה שפוקדת כמעט כל בית שני, בעקבות הגרושים משפחות שלמות נפגעות החל מבני זוג עצמם, ילדיהם והמשפחה המורחבת. כשאנשים מחליטים לפרק את הזוגיות ואת הבית ולהתגרש, אסור להם לשכוח  שפעם הם עשו את הבחירה החופשית להתחתן עם בן/בת הזוג, והחתונה היא מסר של ׳אני הולך לחלוק את החיים שלי עם בן/בת הזוג מעכשיו ועד סוף החיים". אז גם כשמרגישים מאוד פגועים, נבגדים וכעוסים, צריך להפעיל שיקול דעת ולהיות בעיקר חכם ולא צודק. לגירושים יש השלכות רבות ולא תמיד צעד של "להתגרש" הוא נכון.

*דוגמה: אלינה הייתה נשואה לאדם, איש  מאוד כוחני, עם רכוש רב. לזוג יש  ילדים בוגרים שכבר עזבו את הבית וחייה של אלינה היו מאד אומללים; אדם מירר את חייה והיא הייתה מאוד מפוחדת, ידעה שלא כך היא רוצה להמשיך ולחיות  אבל לא היה לה את האומץ לקום ולהתגרש.

אלינה הגיעה אליו לטיפול בכדי שתוכל סוף כל סוף לצאת לחופשי. היא עברה טיפול להסרת חסמים רגשיים, טיפול קצר וממוקד שבמהלכו אנחנו משתמשים בכושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה. בסיום הטיפול אלינה הצליחה להפעיל שיקול דעת; יא החליטה לבחור ולוותר על נוחות כלכלית למען האושר והחופש שלה.

האם הטיפול הוא גם מניעתי, בכדי לא להגיע לגירושים?

מטרת טיפול אינה מניעתי או לא מניעתי, מטרת הטיפול היא שאנשים יעשו את הבחירות הנכונות עבורם. היו לנו כמה וכמה מקרים של אנשים שבאו לטיפול מתוך כוונה והתכוונות לפרק ולהתגרש ולאחר הטיפול החליטו שהם נשארים ביחד ומשקמים מתוך תובנות ובחירה חופשית וראיית האופציות.

*דוגמה 1: דן ודינה זוג רופאים,  היו על סף הגירושים ולאחר הטיפול להסרת החסמים הרגשיים, מצאו את הדרך חזרה ושיקמו את חיי הנישואין שלהם.הם הבינו שנוצר ביניהם קצר בתקשורת אבל שזה משהו שאפשר להתגבר עליו. הם מצאו את הפתרון, כשלפני זה הפתרון היחידי היה –  בריחה אחד מהשני.

*דוגמה 2: פעמים רבות אנשים שמגיעים לגירושים לא תמיד הפעילו את כל מערך השיקולים.

קרן ושחר זוג בשנות הארבעים לחייהם הורים לשלושה ילדים היו במלחמה מתמדת האחד עם השנייה; שחר,עסק בהייטק וכמו רבים בתחום הזה, עבד עד שעות מאוחרות. לא עזרו כל הבקשות והתחנונים של קרן לעזרה בבית ועם הילדים, שחר פשוט התעלם, דבר שהוביל למריבות אינסופיות. בסופו של דבר קרן ושחר התגרשו.

שחר הגיעו לטיפול כשהוא פשוט "מפורק" נפשית. בסיום הטיפול לנטרול חסמים רגשיים שלמעשה "פקח" את עיניו של שחר הוא הבין בדיעבד איזו טעות איומה עשה והודה שאם היה מגיע לטיפול לפני הגירושים, ומשנה את התנהלותו ומתנהל כמו שהוא מתנהל עכשיו שזה למעשה מה שאשתו ביקשה, קרוב לוודאי שלא היה מתגרש. עכשיו נוכח המצב החדש, הוא חייב להגיע פעמיים בשבוע מוקדם בכדי להיות עם הילדים וגם בסופי השבוע "התפנה" לו זמן לבילוי עם הילדים והוא למד ליהנות  מהזמן איתם ולא לראות בזה רק חובה ומטלה .כששחר יתפנה הוא ידע להיכנס לזוגיות חדשה בצורה בריאה ונכונה יותר.

כיצד  מטפלים באדם שמגיע אחרי גירושים?

החיים ממשיכים וצריך לנטרל את מה שחוסם. אנשים שמתגרשים צריכים לעקל את התהליך, להסתגל לחיים החדשים, ולעשות את הבחירות הנכונות כדי שהזוגיות החדשה תהיה בריאה יותר ונכונה. כל זוגיות קודמת היא ביה״ס לזוגיות הבאה. גם אם בסופו של דבר הזוגיות החדשה היא עם אותו בן זוג, מכיוון שהזוגיות של השנה הראשונה שונה מזו של העשור הראשון ושונה מזוגיות עם ילדים. הזוגיות תמיד מתהווה, ואם אנחנו לומדים להזין את הזוגיות ולשפר אותה אז הזוגיות לא תישחק ותחזיק מעמד שנים רבות כשהיא מתחדשת בכל פעם זה כמובן בתנאי שבני הזוג מקפידים לשמר אותה ולא לקבל אותה כמובן מאליו.

תנאי שימוש