ד"ר אורה גולן על התמודדות עם אובדן

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נדבר על התמודדות עם אובדן, התמודדות עם אבל.

אני אספר על אב שהגיע וסיפר שהוא שכל את בנו לפני עשור בתאונת דרכים ומאז הוא פשוט לא מתפקד. הוא עזב את מקום העבודה והוא לא מצליח להשתלב בעבודה אחרת. הוא עושה עבודות מזדמנות, עכשיו הוא עובד במפעל שלא מצריך מיומנות, ושם הוא מסתדר. הזוגיות הטובה שהיתה עם אשתו, הם פשוט התחילו להתרחק אחד מהשני. הוא מרגיש שהיא לא מבינה אותו, היא מרגישה אותו הדבר כלפיו, והם חיים במעין שותפות ביחד וכך החיים עוברים. כל מיני חברים התרחקו. יש אנשים שהוא פשוט מרגיש שכבר אין לו סבלנות אליהם, יש אנשים שהתרחקו כי לא יכלו להיות איתו, ויש אנשים שהוא נקרע כשהוא שומע סיפורים על הילדים שלהם שהם בגיל שאמור להיות הילד שלו עכשיו.

אפשר באמת לחזור להיות שמח אחרי אובדן של בן?

המטרה היא לאפשר מקום לשמחת חיים. אנחנו לא יכולים לבטל את האובדן. המטרה של הטיפול זה שאנחנו מנטרלים את המחסומים הרגשיים. אחד הדברים שהוא סיפר בסיום הטיפול זה שהוא חזר לשמחת חיים, ואז הוא הביא גם את אשתו לטיפול. היו מתחים גם עם הבת, שהיא בת 26, ולא היה ברור בגלל מי ומה הסיבה. הם הצליחו למצוא שמחת חיים לא על חשבון האבל. זה בדיוק על אותו העיקרון שכשיש ילד ראשון אז הכי אוהבים אותו בעולם וכשנולד השני אז צריך לפנות בדיוק את אותה רמת האהבה לשני, לא על חשבון הראשון. גם פה המטרה של הטיפול היא לאפשר שתהיה שמחת חיים, שתהיה הלגיטמיציה לשמחת חיים, וזה לא על חשבון האבל. הוא מתאר שהחברה מאוד מקבעת את זה ש׳אם איבדת-אתה צריך לסבול, אין לך לגיטמציה לשמחת חיים׳. המסרים האלה חסמו אותו.

הטיפול יכול לסייע גם לקרובים נוספים, לא רק לקרבה ראשונה?

כן. הטיפול טוב מאוד למעשה לכל המעגל שסובב את האבל. אלה שחוו את האבל טוב להם לעשות טיפול אחרי שהם עיכלו את האבל, ולא שהם יבואו מיד אחרי האבל, לא בשלב הראשוני. המעגלים של החברים והמשפחה לא תמיד יודעים איך להתקרב, מה להגיד. מרגישים לא נוח ומרגישים לפעמים רגשות אשם. כשאנחנו מנטרלים את המחסומים הרגשיים, אלה שאיבדו את האנשים נפתחים יותר ומאפשרים שיתקרבו אליהם כי לפעמים הם מי שמרחיקים את האנשים, לא בכוונה. זה מנהל אותם. הם לא יודעים איך לנהוג, וגם אנשים אחרים מרגישים ש׳זה שאני נמצא ליד אדם שחווה אבל לא אומר שאני צריך לקחת את האבל ולחוות את האבל, להפך, אני צריך להיות זה שמחזק ונותן את מקור ההשראה׳. לדעת לעמוד ליד אנשים עם אבל ולא להרגיש שהם נגררים למטה עם זה.

בדרך כלל אנחנו לא לוקחים אנשים מיד אחרי האבל, מיד כשהם קיבלו את ההודעה. הם צריכים לעכל את זה. הייתה אצלי אישה שבעלה נהרג. הוא תמיד דאג לחשבונות ולדברים כאלה, והיא דאגה איך היא תסתדר, מה היא תעשה, איך היא תסתדר. זו זוגיות של למעלה מ 20 שנה. היא אמנם מספיק צעירה מצד אחד, היא בשנות החמישים שלה, היא מספיק צעירה בשביל להתחיל זוגיות חדשה, אבל היא אמרה ׳אני לא יודעת איך יוצאים לדייטים, מה עושים, איך נפגשים, איך מתחילים- אני רגילה להיות עם אותו בן אדם.׳

ברגע שמנקים את המחסומים הרגשיים נפתחות פתאום אופציות. אני לא אומרת לה מה לעשות; אין הנחיות, אין הדרכה. מהרגע שמנקים את המחסומים, שזה מאוד קצר; רק כושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה, נפתחות אופציות. פתאום היא מצאה-דרך האינטרנט, פנתה לאנשים והכירו לה, דרך כל מיני מפגשים, היא התחילה לצאת לדייטים. משם זה מתחיל ואז מתגלגל.

תנאי שימוש