ד"ר אורה גולן על פריצות לבתים

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על נושא לא כל-כך נעים –  פריצות לבתים. אילו התנהגויות מאפיינות אנשים שחוו פריצה לבית שלהם?

בחברה, מתייחסים לפריצה כאל דבר קטן- "גנבו משה". הרשויות והחברה לא ממש מתייחסות לזה, מקסימום נזק כלכלי והמלצה לשים מערכת אזעקה. אבל אלה שחוו פריצה לא רואים את זה ככה, הם רואים את זה כמשהו מאוד טראומתי. זה יותר קשה אפילו מתחושה של בגידה, פרידה, רמאות או הונאה. אנשים שחוו פריצה לביתם חווים את זה ממש כאלימות, כי הבית שלנו זה המקום המוגן."ביתי הוא מבצרי" בבית אנחנו אמורים להרגיש מוגנים, רגועים, יכולים לישון בבטחה. כשמישהו פורץ לנו לבית  זה מערער מבחינה רגשית את כל היכולת שלנו לתפקד.

דוגמה: יעל ואורי הורים לשלושה ילדים קטנים: בני 5, 7 ו9 חוו פריצה לביתם בערב, בזמן שהיו בו והשכיבו את ילדיהם לישון בקומה העליונה. הם שמעו רשרושים ואורי ירד למטה ואפילו ראה את הפורצים נסים על נפשם מבלי שלקחו דבר מכיוון שגם הם הופתעו (הבית היה חשוך והם חשבו שאין אף אחד בבית).

בעקבות החוויה הלא נעימה שחוו כל בני המשפחה הגיעו לטיפול; יעל והילדים ממש נכנסו לחרדות; הפרעות שינה, פחד להישאר לבד בבית, פחד ללכת לחדרים, פחד ללכת לשירותים, קושי ואי שקט ליוו אותם כל הזמן. לאחר הטיפול היה שיפור משמעותי בהתנהלות שלהם, הם הצליחו להתמודד טוב יותר עם המצב, התקינו מערכת אזעקה ולקחו כלב. הדבר החשוב ביותר, זו משפחה שגרה בדרום, באזור שמוכה בפריצות, ולכן הם יצרו קשר עם אנשים ביישוב, כמה שכנים קרובים עם ילדים שהפכו ממש לקבוצת תמיכה אחד לשני. אם יעל נשארת לבדה עם הילדים היא מיידעת את אחד השכנים כך שתהיה האפשרות להתקשר למישהו קרוב. הפתרון הזה שהם הצליחו לייצר נתן תחושה של ביטחון לכל המשפחות ביישוב.

*כיצד מטפלים במישהו שחווה חוויה כזו?

למעשה, רצוי לטפל בכל המשפחה. הטיפול מורכב מ6 שלבים. אנחנו מטפלים באיך מתמודדים עם כישלון, תחרות והצלחה, עם חוסר שליטה כמובן, ועם היכולת לדאוג לעצמך מתוך המצב הקיים.

תמיד כשמטפלים ומנטרלים חסמים רגשיים צריך להחזיר את המצב לפרופורציה. להתמודד, להיות יותר רגועים. באזורים שהם מוכי פריצות אי אפשר לחיות כל הזמן בתוך החרדה הזו. מטרת הטיפול היא פשוט לאפשר לאנשים לעשות בחירות שהן יותר נכונות עבורם. אנשים חוששים לעזוב את הבית, חוששים להישאר לבד בבית, בודקים את התריסים, את הדלתות, מתקינים אזעקה, שזה  כאב ראש לא קטן והוצאה לא מבוטלת. לפתוח אותה כשיוצאים מהבית, לסגור כשנכנסים, אם לא מספיקים לנטרל היא מייד מופעלת. ישנם אזורים שהאנשים ביישוב התחילו לעשות סיורים ולקחת על עצמם אחריות  ולאבטח בעצמם את בתיהם. לקיחת כלב גם כן עוזרת, הן בפן התראתי והן מבחינת הביטחון לבני הבית. שמירת קשר עם השכנים ויידוע כשעוזבים את הבית לכמה שעות / ימים  בכדי שיהיו עריניים.מאד חשוב שתהיה מודעות לתופעה הזו כדי שחברתית יוכלו להתייחס לזה בצורה הרבה יותר חמורה ממה שאנחנו נוטים להתייחס, מכיוון שזה מאוד מערער ומשפיע על התפקוד היומיומי.

תנאי שימוש