ד"ר אורה גולן על חרדת פיטורים

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום אנחנו נדבר על פיטורים או ליתר דיוק מה שאת מכנה 'חרדת פיטורים.' מתי מתעוררת החרדה הזו?

למעשה כשאנשים הולכים לעבודה. אני אספר סיפור שמשקף אצל הרבה מאוד אנשים את הבעיה; אמא לשלושה ילדים שהרגישה שהיא מיצתה את העבודה במקום העבודה שלה, ואמרה שזו הזדמנות לצאת לדרך חדשה. ברגע שהיא עזבה את מקום העבודה היא פתאום נתקפה פחד, חרדה וחוסר בטחון, וכשהיא הגיעה לראיונות העבודה זה מה ששודר.

במשך תקופה ארוכה היא לא התקבלה לשום עבודה למרות שיש לה כישורים ומכתבי המלצה, ולא היתה סיבה שהיא לא תצליח. כשהיא באה לעשות את הטיפול וניטרלה את המחסומים הרגשיים, זה פשוט קרה כבר אחרי המפגש השני; היא באה בשמחה וסיפרה שהיא קיבלה עבודה ומצאה את העבודה שהיא רוצה.

זאת אומרת, היא באה עם אנרגיה אחרת ושידרה בראיונות העבודה את הכישורים שלה ולא את החרדה. חרדה מפיטורים מנהלת הרבה פעמים את האנשים; יש בהרבה מקומות עבודה עניינים של פוליטיקה ומאבקי כוח, מתחלפים בוסים ויש שינויים, וחרדת פיטורים מבטאת את החרדה מחוסר הוודאות- אנחנו נורא רוצים להיות בטוחים במקום העבודה, אבל זוהי שאיפה שאין לה בסיס- בגלל שאין לנו ודאות ואף פעם אנחנו לא יכולים לדעת מה יכול להשתנות; בוס, שינויים, קיצוצים.

המטרה היא לפתח את היכולת לסמוך על כך שנמצא את הדרך להסתדר בכל מצב, ולא לחיות את החרדה.

עד כמה נפוצה חרדת הפיטורים?

אני חושבת שהיא נפוצה אצל הרבה אנשים, ואנשים לא מודעים לזה. לאנשים יש חשש לעזוב ולשנות מקום עבודה או לשנות מקצוע. יש גם חרדה של המעביד לפטר. למשל היתה אצלי רופאה שהיא מנהלת מחלקה, שהיה לה רופא עם בעיות משמעת; הוא היה מאחר, מדבר בצורה לא יפה, וההתנהגות שלו השליכה על כל המחלקה. היא מאוד חששה ולא היה לב לפטר אותו, יש לו משפחה והכל, וכשהיא הגיעה לטיפול היא היתה נורא מוטרדת מהנושא הזה. בסופו של דבר, כשהיא עשתה טיפול של שישה שלבים- התמודדות עם כישלון, תחרות והצלחה, היא נתנה לו אזהרה חד משמעית.

ברגע שהוא שוב הפר אותה היא פיטרה אותו, ואז פתאום היא היתה מסוגלת לראות איזה נזק נגרם מהעובדה שאתה משאיר אצלך עובד בצורה כזאת. אז המטרה בטיפול היא כשמנטרלים את המחסומים הרגשיים, שאנשים יוכלו לראות את הדברים בפרופורציה הנכונה ולעשות בחירות שהן נכונות. למשל, הייתה לי מישהי שהיא לוחמת צדק כזו, היא עשתה את מלחמת הצדק במקום העבודה ופוטרה בלי מכתב המלצה.

באמת היו שינויים טובים אחר כך במקום העבודה, זה יודעים משמועות שהיא שמעה מקשר ששמרה עם אנשים, אבל במקרה הזה לא בטוח שהיא עשתה את הבחירה שהיתה נכונה עבורה, זו היתה בחירה מאוד טובה למקום העבודה אבל לווא דווקא עבורה.

איך אני יכולה לדעת אם אני סובלת מחרדת פיטורים?

אני חושבת שהרבה פעמים אנשים לא מודעים לכך שיש להם את חרדת הפיטורים, ואז זה גורם להם להתנהגויות כאלה, שהם בסך הכל לא מרוצים ממקום העבודה. אבל לפעמים זה צורך נורא גדול לרצות ולספק רק מתוך החשש שלא אוהבים אותך, לפעמים זו התנהגות קיצונית למצב אחר: להראות שאתה טוב יותר מאחרים ואז אתה מקטין את האחרים, לפעמים זה להיות במקום נורא שקט ולא להוציא אף מילה בישיבות ולא להביא את הידע, שבכלל לא ישימיו לב אליי- אני חושבת שאנשים פוגשים את זה בלי להיות מודעים, אבל משלמים על זה מחיר מאוד גבוה של שחיקה.

אז חשוב להיות מודעים.

כן, וחשוב מאוד לטפל.

תנאי שימוש