ד"ר אורה גולן על פרידה

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על פרידה – פרידה זוגית.

עד כמה נפוצה התופעה הזו של הקושי להתאושש מניתוק קשר?

אני רוצה בתחילה להביא דוגמה: אלונה בת 36, בחורה מצליחה ומוצלחת, סיימה תואר שני במנהל עסקים. הייתה במערכת זוגית עם ישי במשך 4 שנים ולפני שנתיים הם נפרדו. אלונה הייתה משוכנעת שהם הולכים לקראת חתונה וילדים, וישי סיים מבחינתה את הקשר בפתאומיות דבר שהכניס אותה להלם מוחלט מכיוון שהיא לא הבינה למה הקשר הסתיים. אלונה לא הצליחה להתאושש, היא לא הצליחה להיקשר לאחרים, כל הזמן המשיכה לחשוב על האקס. הכירו לה אנשים והיא אפילו נפגשה איתם אבל לא הפסיקה לבקר "איך הוא נראה ואיך הוא התנהג". היא עשתה אידיאליזציה של האקס, למרות שהקשר איתו לא באמת היה אידיאלי. היא המשיכה לעקוב אחריו  בפייסבוק בדקה את הסטאטוס שלו, ואפילו שקלה אם לחזור אליו. במפגשים חברתיים היא פוגשת חברות שהתחתנו, לרובן כבר יש ילד לחלקן אפילו שניים. אלונה מרגישה שהיא הולכת ודועכת בהדרגה , היא מודעת למצבה אבל מרגישה תקועה וללא כל יכולת לצאת מהמצב הזה.

אלונה הגיעה אלינו שנתיים אחרי שהקשר נגמר. הטיפול היה מאד קצר וממוקד ; שישה שלבים, שישה מפגשים של כ- 20 דקות למפגש. בלי שיחות, בלי הנחיות. הטיפול מתנהל רק על ידי כושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה.  בסיום הטיפול אלונה הרגישה שסוף סוף  היא הפרדה ממנו, ישי היה פרק קודם ועכשיו היא באמת פנויה להיכרויות.

* כמה זמן לוקח לאנשים  ׳לאסוף את השברים׳ ולהתגבר על הפרידה?

זו שאלה מצוינת. אין פרק זמן קבוע לתהליך הזה והוא משתנה מאדם לאדם. ישנם אנשים שמרגע שהם נפרדו לוקח להם זמן התאוששות קצר והם עוברים הלאה. לעומת זאת ישנם אנשים שלוקח להם שבועות, חודשים ואף שנים להתגבר על הפרידה אם בכלל.

שרה בת 70 הגיעה אלי, חמישים שנה שהיא עוד זוכרת את אהבת נעוריה, שרה, בראשה עדיין קשורה לאהבת נעוריה. היא אמנם התחתנה, הקימה משפחה ויש לה נכדים ואף אחד מבני משפחתה לא מתאר לעצמו ולא יודע איזה סוד היא סוחבת עימה כבר יובל שנים. הפרידה היא למעשה תהליך של אבל. צריך לעכל את זה ולעבד את זה, ואז להיות מסוגלים להתפנות לאופציות חדשות.

*האם זה נכון שעד שאני לא אמלא מחדש את החלל של מה שאיבדתי, אני לא אוכל להתגבר?

אנחנו צריכים להיות מסוגלים להרגיש שלמים גם בעצמנו ולא להיות תלויים במישהו אחר. קשר זה משהו שיש בו כיף וזה נחמד, אבל זה לא משהו שבלעדיו אנחנו לא שלמים, לכן ברגע שאנחנו יוצרים כזו תלות בקשר, אנחנו נכנסים לקשר מתוך מקום שהוא לא בריא. נכון שכשיש קשר ונפרדים זה קשה, וצריך לעכל את זה, אבל צריכה להיות לנו היכולת להיות לבד ולהיות עם עצמנו ולאו דווקא למלא את החלל במישהו אחר.

*האם בטיפול עובדים על היכולת שלנו להיות לבד??

הטיפול מנטרל את החסמים הרגשיים שקשורים להתמודדות עם כישלון, תחרות והצלחה. גם במצבים של חוסר שליטה ועד כמה המטופל דואג ומטפל בעצמו. ברגע שנטרלנו את החסם, לאנשים נוצרות אופציות רגשיות והם פתאום מוצאים לבד את הפתרונות ומוצאים את הדרך, אנשים צריכים לדעת ליהנות גם עם עצמם, לאו דווקא תלוי בקשר. בחיים אנחנו נתקלים בפרידות  בהרבה מאוד סיטואציות;  החל מילד קטן שקשה לו להיפרד מההורים כשהוא מגיע לגן, בני זוג שאחד מהם צריך לנסוע אז לשני או לאחד הילדים קשה, פרידה ממקום העבודה או מעבר דירה – פרידה מבית בו גדלנו. אנחנו צריכים להיות מסוגלים להתמודד עם הפרידות ולדעת שאנחנו נכנסים למצב של חוסר וודאות אבל יש לנו את הכלים ואת היכולת למצוא ולהסתדר.

*אז הטיפול מתאים לא רק להתמודדות עם פרידה זוגית, אלא פרידה בכל התחומים של החיים, מעין תהליך שאנחנו עוברים.

כן, אנחנו צריכים להיות מסוגלים ג ליצור קשרים, וגם להיפרד. ישנם קשרים שהם לא טובים לנו וצריך לדעת להיפרד מהם. אם מישהו לא רוצה אותנו לא צריך להתעקש. קשר צריך להיות הדדי; כלומר, שאני רוצה אותו בדיוק באותה רמה שהוא רוצה אותי, ושהמתח שם יישאר ברמה בריאה.

תנאי שימוש