ד"ר אורה גולן על חרדת בחינות

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על חרדת מבחנים. מהי למעשה "חרדת מבחנים" ? הרי כולנו לחוצים קצת לפני מבחן.

חרדת מבחנים זה מצב שאדם לומד, יודע את החומר, אבל מרב הלחץ לא מצליח במבחן. לפעמים אפילו עד רמה של כישלון ממשי. לעיתים זה בא לידי ביטוי שהלחץ גורם לשחיקה נוראית ותסכול, ואי אפשר להחזיק מעמד כך לאורך זמן.חרדת הבחינות פוגעת בהרבה מאד אנשים; סטודנטים, תלמידים, מועמדים חדשים שרוצים להתקבל לעבודה וגם אנשים שכדי להתקדם בעבודה צריכים לעבור מבחנים, כל אותם אנשים שסובלים מ"חרדת מבחנים": כמובן שלא יכולים לממש את הפוטנציאל שלהם.

לדוגמה: עדי בת 17 נמצאת עכשיו בתקופת  בחינות הבגרות. עדי תלמידה מצטיינת והפוטנציאל שלה אדיר, אבל היא נמצאת בלחץ מטורף לפני כל מבחן, לא קשור לידע וליכולת שלה. היא לא ישנה, היא לא מסוגלת לאכול, היא מבקרת בשירותים לעיתים תכופות היא ממש מוטרפת ומטריפה גם את כל המשפחה מסביב. מרוב לחץ עדי  לא מסוגלת להתרכז עד כדי כך שבחלק מהבחינות יש לה ממש "בלאקאווט" והיא כלל לא מבינה מה היא נשאלת. המצב הזה מאד מתסכל אותה מכיוון שהיא תלמידה מצטיינת שעוזרת לאחרים. עדי הגיעה לטיפול הקצר והממוקד שלנו שכולל ארבעה שלבים בארבעה מפגשים בלבד. במהלך הטיפול בדקנו כיצד עדי מתמודדת עם כישלון, תחרות והצלחה. לאחר שניטרלנו את החסמים הרגשיים עדי שמחה לספר לנו על השינוי המדהים שעברה: הלחץ  כמעט ונעלם, עדי הגיעה רגועה למבחנים וכתלמידה מצטיינת היא כמובן הצליחה במבחני הבגרות.

 

*אז בכדי שנדע לאבחן אצלנו ואצל אחרים, האם "חרדת מבחנים" מאופיינת רק  בסממנים פזיולוגים?

לא, יכול להיות מצב כשהלחץ הוא חסר פרופורציה ועדיין לא ניתן לראות כל סימנים פיזיולוגיים. כלומר, זה בהחלט נורמטיבי שנגיע לבחינה עם רמת לחץ מסוימת, כשאנחנו מעט לחוצים לפני בחינה יש לנו סיכוי גבוה יותר להוציא מעצמנו את המיטב. אבל כשהלחץ גורם לשחיקה ולתגובה חסרת פרופורציה, או שהוא במצב שהוא לא מאפשר לנו לממש את הפוטנציאל שלנו ושוחק אותנו במשך ימים ושעות לפני המבחן לעיתים מלווה בסממנים פיזיולוגיים כמו כאבי ראש, כאבי בטן חוסר יכולת לאכול וכו' לעיתים אנשים ממש מאבדים פרופורציה ומתנהגים כאילו הם בסכנת מוות לפעמים לפני בחינות – זו בהחלט "חרדת מבחנים".

כן, האנטיציפציה הזו לחרדה.

נכון. מגיעים אלינו. עורכי דין, רופאים, רואי חשבון שצריכים להיבחן למבחני לשכה. נכון שכל המבחנים האלו הם מבחנים מאוד, מאוד קשים, אבלהאנשים האלו עברו את כל השנים האלה ויודעים את כל החומר הזה. הם רק צריכים את מבחני הסיכום כדי לקבל את התעודה, אבל בגלל שהמבחן הוא כל-כך משמעותי, רבים מהם נכשלים במבחנים הראשונים-לא מפני שהם לא יודעים, אלא רק מפני שהם מגיבים בצורה חסרת פרופורציה. זה כל-כך  מיותר, וכל כך קל לפתור את זה. בשנה שעברה, במאי,. הגיעו אלינו ארבעה עורכי דין שנכשלו במבחנים קודמים, ולאחר הטיפול ניגשו למבחני הלשכה וכולם עברו בהצלחה..

אז גם לעורכי דין יש חרדת מבחנים – כן, "חרדת המבחנים" יכולה להופיע בכל שכבות האוכלוסיה, בכל הגילאים ללא קשר להשכלה, אינטליגנציה ויכולות.

 

תנאי שימוש