ד"ר אורה גולן על הגוזלים שמסרבים לצאת מהבית

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נדבר על "גוזלים שמסרבים לעזוב את הקן"

פנו אלינו הורים לבחור בן 27 ששנה קודם לכן  סיים את לימודיו וחזר לגור בבית הוריו זמנית –  "עד שיסתדר". אבל ה"זמנית הזה" הפך ל"מאד קבוע" הוא עסק בעבודות זמניות והציג את מצבו כמי שמאד מתאמץ להשיג עבודה.

ההורים הבינו שמשהו בהתנהלות הזו אינו תקין ולמרות חילוקי הדעות ביניהם, החליטו שהם רוצים שהילד יעבור את הטיפול.

ההמלצה שלנו הייתה שההורים יעשו את הטיפול קודם כל, כי ההורים הם לפעמים אלו שמזינים את הילד במסרים שגויים עקב חסמים רגשיים שיש להם, ההורים הסכימו ובאו לטיפול של נטרול חסמים רגשיים בשישה שלבים, טיפולים מאוד ממוקדים וקצרים. כבר במהלך הטיפול, הם הגיעו להחלטה שהם יהיו מסוגלים להציב גבולות. הם אמרו לבן שהוא צריך לצאת מהבית, הם שילמו ושכרו לו דירה למשך שנה ואפשרו לו להמשיך להביא את הכביסה שלו אליהם ולאכול אצלם. מעבר לכך לא נתנו לו תקציב ובוא צריך היה להסתדר בכוחות עצמו. לאם הביצוע היה מאד קשה כי היא הרגישה שהיא "זורקת את הילד שלה מהבית" האב, אמר ׳אני לא יכול לעמוד בלחץ הזה, זה יפגע לנו בבריאות׳, אבל מול הקושי הרב הזה  שהיה מעט יותר קשוח טען שכל הלחץ עם הבן יפגע לו בבריאות. מול כל הקושי וחילוקי הדעות ביניהם, בסופו של הטיפול הם שכנעו את הבן שיעשה גם הוא את הטיפול, למרות שהוא לא האמין  בזה והיה צורך ב"מסע שכנועים", הוא החליט להגיע לטיפול. ההפתעה של כולם הייתה שכאשר ההורים עשו את הטיפול הוא קיבל בהסכמה והבנה את היציאה מהבית ולא התנגד, וכשהוא עשה את הטיפול הוא הבין שאם הוא חי על חשבון ההורים הוא יתנוון ולא יתמודד בחיים עם הקשיים שלו ועם היכולות שלו.ולכן היציאה מהבית בסופו של דבר היא לטובתו הוא.

*האם רצוי להורים עם ילדים מתבגרים "להכין את הקרקע" לקראת עזיבתם את הבית בעתיד?

התשובה היא – כן באופן חד משמעי; אם ההורים עושים את זה בשלב שהילדים מתחילים להתבגר, לפני שהם עוזבים את הבית- הם עושים למעשה תהליך הכנה שמכין אותם להתחיל את השלב הבא בחיים. רצוי מאוד להתחיל בתהליך כשהילדים עוד מתבגרים, כי לפעמים ישנו מצב שההורים הם אלה שחסומים. הם נורא רוצים שהילד יצא לעצמאות אבל קשה להם לשחרר, קשה להם לסיים את תפקיד ההורים, קשה עם ה"קן המתרוקן". אז הם למעשה יוצרים מצב שיוצר איזושהי תלות על ידי הזנה כספית, שהיא לא בריאה לא להם ולא לילד. הילדים בגרו וכבר לא צריך לטפח, לדאוג ולגונן עליהם, הם קיבלו כלים בכדי שילכו ויתמודדו בחוץ בכוחות עצמם. עכשיו זה הזמן לבנות את הזוגיות, לעשות כל מיני דברים שאי אפשר היה לעשות כשהילדים היו קטנים.

*עד כמה נפוצה התופעה של בוגרים שמסרבים לעזוב את הקן?

התופעה של בוגרים שמסרבים לעזוב את הקן מאד נפוצה בארץ ובעולם. לאחרונה התופעה התגברה בגלל הקושי הכלכלי העצום שיש לצעירים בתחילת דרכם; יוקר המחיה, לשכור דירה, לשלם חשבונות, מציאת עבודה מתאימה כאשר בדרך כלל המשכורות ההתחלתיות הן מאד נמוכות מפאת חוסר הניסיון. לצעירים שהתרגלו לחיי הנוחות והתפנוקים בבית ההורים קשה לעזוב את התנאים הנוכחיים, לרדת ברמת החיים ולהתמודד עם הקושי – החיים. למרות זאת חשוב לטפל בתופעה לטובת שני הצדדים שיצאו נשכרים בסופו של דבר.

תנאי שימוש