ד"ר אורה גולן על טיפול בספורטאים מצטיינים

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן ולדניאל ליפשיץ, שוער הפועל באר שבע. ד"ר גולן, היום נשוחח על ספורטאים מצטיינים. מה מייחד טיפול בספורטאי מצטיין?

ד"ר אורה גולן: ספורטאי הוא למעשה מקצוען. הוא צריך להתמודד עם הרבה מאוד לחצים בהם הוא נתקל במהלך המשחק; הוא צריך להוכיח את עצמו מול המאמן, הבעלים של הקבוצה, המשפחה, התקשורת. מערכת הלחצים הזו בשילוב עם עבודת גוף קשה כל-כך, יכולה להסיט אותו מהיכולת להביא תוצאות טובות. אז מבחינה מבנית צריך לעזור לו להתאמן כדי שהוא יוכל להפיק את המרב מהגוף.

למעשה הטיפול מתייחס בעצם לאספקטים פיזיולוגים ולא רק רגשיים.

ד"ר אורה גולן: נכון.

כיצד מתייחסים לאספקטים הפיזיולוגים?

ד"ר אורה גולן: קודם כל אני בודקת אם הגוף מאוזן, ואם הספורטאי יכול להפיק את המיטב עם השרירים ועם השלד. לפעמים במהלך  המשחק הספורטאי נפגע באופנים שונים לדוגמה שוער שקיבל מכה בלסת והיא לא במקום. או שרירים או אזורים בגוף שנפגעו מתנועות מסוימות, לשם כך קיימת הבדיקה המבנית שנותנת לי הערכה של מצב הגוף מבחינת השלד והשרירים.

האם צריך להתייחס למצבים של טראומה, תבוסה או תגרה במהלך המשחק?

ד"ר אורה גולן: בדרך כלל אני לא מתייחסת לטראומה או תבוסה, אלא מקנה  למטופל את הכלים שאיתם יוכל  תמיד להתמודד. משחקי הספורט השונים מהווים תחרות מעצם הווייתם, הקבוצה יכולה לנצח, להפסיד או מצב שהוא תיקו. ככל שספורטאי מקצועי יותר, גם אם הוא עשה טעות ולא הפיק את המיטב מעצמו ומהמצב והקבוצה לא הפסידה במשחק, הוא יהיה  מסוגל ללמוד מהטעויות ולעבור הלאה. הכלים שאני מקנה מאפשרים לספורטאי להוציא מעצמו את המיטב גם ברגעי הפסד.

איזה טיפול עשה דניאל?

ד"ר אורה גולן: דניאל עשה את שני סוגי הטיפולים; הטיפול הרגשי בנטרול החסמים הרגשיים והטיפול המבני- פיזיולוגי שאנחנו עדיין עושים מדי פעם, לפי הצורך בשילוב עם טיפול רגשי לאיזון בנקודות שבהם הוא מרגיש שהוא יכול להפיק יותר תועלת.

 

דניאל, כספורטאי, אתה מרגיש הבדל, לפני ואחרי הטיפול?

דניאל ליפשיץ: כן, בהחלט אני מרגיש הבדל גדול. הגעתי לד"ר אורה גולן לפני חמש שנים, כששחקתי בקבוצת הנוער  של מכבי חיפה. בהמשך עברתי לקבוצת הבוגרים של נתניה והבנתי שהמצב שלי נעשה מאד קריטי בקבוצה, ישנם שחקנים ותיקים ויש המון אינטראקציות במהלך האימונים; מכיוון שכדורגל זה משחק אמוציונאלי אז במהלך האמונים ו/או השמחקים קורים דברים, יש תגרות, נאמרים דברים ע"י הספורטאים עצמם ו/או ע"י המאמן, האנשים סביבך משפיעים עליך ועל הכישלונות שלך. אחרי שעשיתי את הטיפול הבסיסי לנטרול חסמים רגשיים הגעתי לאימונים שונה;  יכולתי פשוט לנטרל באופן מוחלט את הדברים הטובים והרעים, כשצעקו עלי לא משנה מה הייתה הכוונה מאחורי זה, לא הייתה לזה השפעה רגשית עלי. הטיפול גרם לי להיות מאוד ממוקד במטרה שלי וככל שעשינו עוד ועוד טיפולים הסביבה פשוט נוטרלה מבחינתי.

תנאי שימוש