ד"ר אורה גולן – איתור קצרים פיזיולוגיים אצל סובלים מבעיות קשב וריכוז

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נדבר על איתור קצרים פיזיולוגים ותהליכי חשיבה וריכוז, במטרה לסייע לאלו הסובלים מהפרעות קשב.

כשאנחנו מטפלים בהפרעות קשב וריכוז זה מורכב משלושה חלקים: החלק הראשון מתייחס למחסומים רגשיים והוא מורכב משישה שלבים ושישה מפגשים. החלק השני מתייחס לאלרגיות שמשפיעות על המוח. בודקים ויטמינים, מינרלים, חלבונים וסוכרים ומנטרלים את זה, והחלק השלישי הוא באמת איתור הקצרים הפיזיולוגים בתהליכי חשיבה וריכוז.

אני אתחיל מדוגמא: הגיע אליי ילד בן 9 בכיתה ד׳, שאמא שלו הביאה אותו וסיפרה שהוא ילד מאוד חכם, חברותי ואהוב בכיתה, אבל הוא לא אוהב לקרוא. יש לו תשובות כמו ׳לא בא לי, אין לי חשק, אני לא מבין׳. כל הזמן בשביל לדרוש ממנו לקרוא יש ריבים, וגם כשהוא באמת קורא, כשמבקשים ממנו להגיד מה הוא קרא הוא לא מסוגל להגיד מה הוא קרא.

בדקתי אותו בזמן קריאה, ובאמת אפשר היה לראות שזה מחליש אותו. במצב כזה יש טיפול כירופרקטי שאני עושה לשחרור הקצרים האלה. אחרי שסיימנו סדרה של כמה מפגשים, אמו סיפרה שהילד מיוזמתו ביקש ללכת לספריה לקחת ספר, ושהוא קורא ונהנה. כל החוויה שלו עם הקריאה השתנתה.

אז איך בעצם מאתרים את הקצרים האלה?

בוחנים אנשים בתהליכי חשיבה וריכוז, בדיוק בצורת הלמידה. אנחנו למעשה כל הזמן לומדים; שומעים, רואים, שימוש בחוש המישוש, הטעם והריח, היכולת להתמצא, להתארגן, לקרוא ולעבד את הקריאה ואחר כך להגיד מה קראנו, לשמוע משהו ולעבד את האינפורמציה, לעשות את ההקשרים הנכונים בין הדברים ולעשות חישובים חשבוניים. כשהדבר הזה מחליש ויוצר קצר, נוצרים לאנשים ניתוקים. זה כמו אנשים שצריכים להיות עם משקפיים ויש להם ׳און אנד אוף׳ של המשפקיים פתאום, או יש להם רעשים שמפריעים להם. כשמשחררים את הקצר מה שצריך אחר כך זה להתאמן קצת, כי המסלול החשיבתי הזה מנוון. לפעמים הבעיה היא גם בקליטת האינפורמציה וגם בהוצאה של האינפורמציה, כי כשאת לומדת משהו זה נכנס למוח ומאוכסן באיזשהו מקום, במגירה מסוימת. תארי לעצמך שאת לא זוכרת באיזה מגירה שמת מה, ואת לא יכולה להוציא את זה.

אז איך בעצם הטיפול מתנהל?

הטיפול מתנהל על ידי כושר התנגדות השריר. לחיצות בנקודות מסוימות שהן שונות מנקודות אחרות. הטיפול טוב גם לילדים וגם לבוגרים. זה לא משנה, לא צריך לבוא עם אבחנה של קשב וריכוז, כי במהלך הטיפול נבדקים הרבה מאוד פרמרטים ומטפלים אך ורק במה שמוצאים. אז גם אנשים שאין להם הפרעות קשב וריכוז ורק רוצים לבחון את הדברים האלה, יכולים לבוא ולבחון את זה ופתאום הם מגלים שכל מיני מיומנויות משתפרות. דבר נוסף שמאוד חשוב לגבי הפרעות קשב וריכוז: ילדים ואנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז הם בדרך כלל מאוד מוכשרים בתחומים מסוימים ומאוד חשוב, במיוחד את הילדים, לחשוף לתחומים שונים כמו ספורט, מדעים, מחשבים, רובוטיקה, אומנות. אם הילד מוצא את עצמו בנישה מסוימת הוא יהיה המבריק בתחום בפער עצום.

תנאי שימוש