ד"ר אורה גולן בשיחה על גבולות

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על הצבת גבולות. האם הכוונה היא  להצבת גבולות בעיקר כלפי ילדים קטנים?

הצבת גבולות היא לאו דווקא מול ילדים קטנים אלא מול כל מי שאתה מתמודד מולו; משפחה, חברים, עמיתים לעבודה וכו'.

*דוגמה: מירה בת 60, מורה שיצאה לפנסיה וחיכתה לתקופה הזו בחייה בכדי לממש חלומות ישנים ולחיות את חייה בכיף. היא החליטה שהספיק לה לשרת את חמשת המופלאים – ארבעת ילדיה הבוגרים ובעלה. היא נמצאת בבית, היא מאוד אוהבת את משפחתה – בעלה,ארבעת ילדיה, הנכדים, הכלות והחתנים אבל היא מרגישה שהם מקבלים אותה כדבר מובן מאליו; אם היא מביעה את רצונה ללכת לחוג כלשהו בעלה תמיד יעיר הערה עוקצנית כזו או אחרת, הילדים לוקחים את רכבה מבלי להתייעץ ו/או ליידע אותה. מובן לכולם  שאפשר להנחית אצלה את הנכדים מבלי להתחשב בתוכניותיה ורצונותיה. מירה כמובן שנושאת בנטל של כל עבודות הבית; היא זו שמכבסת, מבשלת, עושה את הכלים ומשרתת את כולם.

כשמירה הגיעה אלינו שאלתי אותה מה היא רוצה להפיק מהטיפול. תשובתה החד משמעית הייתה:" אני מאוד אוהבת את משפחתי ורוצה שיהיו לי איתם קשרים טובים, אבל אני רוצה שיתייחסו אלי בכבוד, שלא יקבלו אותי כמובן מאליו, שיתחשבו בתוכניותי ורצונותיי. אני רוצה ללכת ללמוד,להתפתח, ליצור קשרים חדשים.ישנם המון תחומים שמעניינים אותי וחיכיתי לצאת לפנסיה רק בכדי להתפנות אליהם.. ויש לי חלום אחד – ללמוד לשחק גולף למרות שזה יקר ורחוק ממקום מגורי".

מירה עשתה את הטיפול לנטרול חסמים רגשיים, טיפול קצר וממוקד ללא שיחות וללא הנחיות. במהלך הטיפול השתמשנו בכושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה. בסיום הטיפול מירה סיפרה לנו שעברה שינוי של 180 מעלות; לפתע פתאום  הילדים מתחשבים, מכבדים את תוכניותיה ורצונותיה, שואלים אם אפשר להביא את הנכדים, שואלים אם אפשר לעזור. מירה עצמה הפסיקה לשים לב למה אומרים לה ו/או עליה, היא יודעת מה היא רוצה והיא ממשיכה הלאה. השיא היה כשהיא נרשמה לחוג גולף ואז בעלה שאל אותה:" אפשר להצטרף אליך לחוג?".

*כיצד הילדים הגיבו כשהיא התחילה פתאום להציב גבולות?

בהתחלה הייתה איזושהי פליאה, הם היו מורגלים לאימא אחרת..כנועה, צייתנית, שמה את כולם לפניה. מכיוון שהשינוי הגיע ממקום של בטחון ומכיוון שמירה לא התנצלה ולא חשה רגשות אשם, הילדים פשוט התאפסו מיד. המהפך, לא היה רק אצלה, למרות ש/היא הייתה מוכנה ל"צאת לקרב" המהפך קרה גם אצל הילדים, מכיוון שהשינוי שמירה עברה השפיע גם עליהם ולא בדרך של מאבק

*כיצד מתמודדים עם הצבת גבולות לילדים קטנים?

הצבת גבולות לילדים קטנים זה דבר מאוד חשוב והכרחי והורים חייבים להפנים ולהבין שהצבת גבולות לילדיהם הצעירים, בין אם זה ללכת לישון, להתקלח, להפסיק להיות במחשב ו/או בטלוויזיה היא הכרחית  בכדי להבטיח להם עתיד בוגר רגוע וטוב יותר; ילדים שלא הציבו להם גבולות בילדותם יגדלו להיות בוגרים עם קשיים, בוגרים שהכל מובן מאליו עבורם, יקשה עליהם לדחות סיפוקים והם ירצו שהכל יקרה "כאן ועכשיו" הם יהיו הרבה יותר מסכנים מאשר ילדים שגדלו עם גבולות ברורים שידעו לכבד את האחר, לדחות סיפוקים, ויידעו להתייחס לסביבה ולא  רק לצרכיהם המיידים.

אז בסופו של יום, חוסך שבטו שונא בנו.

תנאי שימוש