החשש משפה זרה

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, ושלום לתומר הגלילי שעבר טיפול בנטרול חסמים רגשיים. אורה, מה החשש של אנשים בהתמודדות עם שפה זרה?

ד"ר אורה גולן: חששות נוצרים אצלינו ממגוון רב של סיבות, לעיתים אנחנו מפתחים חשש שילווה אותנו לאורך כל החיים. זה יכול להיות בגלל מורים שהעבירו מסרים כמו:" אתה לא מצליח, אתה לא יכול", או כל מיני מסרים שמועברים ע"י מורים מבלי שהתכוונו אבל לא נזהרו בדבריהם. לעיתים המסרים מגיעים מהבית, ולפעמים זו הגישה והדרך בה ניגשו לתחום. אם לא צלח מלכתחילה קיים איזשהו חשש מכישלון. כשעושים את הטיפול, מתייחסים להתמודדות עם כישלון, תחרות והצלחה. הכישלון – דברים שקשה לנו איתם בחיים אבל הם חלק אינטגראלי מהחיים וצריך לדעת לנסות שוב, ולגשת מזווית אחרת. אולי עם מישהו אחר, אולי בצורה אחרת.

תומר, אתה בעצם נשרת מהלימודים בכיתה י׳.
תומר הגלילי: כן, בדיעבד כשאני חושב על זה היו לי בעיות של קשב וריכוז,. בביה״ס לא השתלבתי בכיתה, היה לי קשה להתרכז לאורך זמן ולאט לאט הראו לי את הדרך החוצה. בהמשך חשבתי שאני לא מתאים ללימודים. ההתמודדות הקשה ביותר שלי הייתה כאשר הייתי צריך להתמודד עם השפה הזרה במסגרת העבודה. ככל שניסיתי והשתדלתי לקרוא באנגלית הייתי יותר ויותר מתוסכל מחוסר ההצלחה שלי. הגעתי לטיפול כי חשבתי שאין לי מה להפסיד, ואחרי הטיפול בנסיעה שגרתית ברכבת, עיני צדה עיתון באנגלית שנשכח על אחד המושבים, להפתעתי הרבה ראיתי שאני מצליח לקרוא טוב יותר ואף נהנה מזה. מופתע מהשינוי שחל בי המשכתי לקרוא עוד ועוד כשזו הפעם הראשונה בה נהניתי מאד מהקריאה בשפה האנגלית.

ומה קורה איתך היום?
תומר הגלילי: הגילוי הזה בהתמודדות עם האנגלית, שהיוותה עבורי את המכשול הכי קשה בחיי , הביאה אותי למקום בו הרגשתי שמה שאני מחליט ורוצה – זה מה שיקרה. החלטתי שאני רוצה ויכול להוציא תואר, נרשמתי ללימודים והיום אני מסיים שנה ראשונה.

אורה גולן: מה שתומר סיפר זה מאוד נכון; אנשים רבים בגילו לא אובחנו בהפרעות קשב וריכוז, וחלקם מתקשיפ בלמידת שפה זרה. במהלך הטיפול לא מתייחסים לחשש של קריאת שפה זרה, אף אחד לא מדבר על זה מלבד הדיווח הראשוני שהמטופל נותן. בטיפול עצמו אלא מנטרלים חסמים רגשיים שקשורים לכישלון, תחרות והצלחהנטרול החסמים פותח אופציות רגשיות; החשש מללמוד עדיין קיים, אבל במקביל נפתחה האופציה ללמוד ולהתמודד עם זה, ולראות את היופי שבזה וליהנות ממה שהיה קודם לכן חסום.

תנאי שימוש