ד"ר אורה גולן ופרופסור יהב על פסיכולוגיה פרינטאלית

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול מחסומים רגשיים ממרכז אורה גולן, ולפרופסור רבקה יהב, ראש המרכז הקליני הבינתחומי וראש תיב הספר לפסיכוטרפיה באוניברסיטת חיפה. פרופסור יהב, מה זה אומר פסיכולוגיה פרינטאלית?

פרופסור יהב: פסיכולוגיה פרינטאלית מדברת על הקשר בין ההורים לעובר כבר בזמן ההיריון. היא מתיחסת לאירועים שההורים חווים ולמעשה התינוק קולט וחווה אותם. אנחנו יודעים שהרחם אינו בועה מוגנת.

איזה סוג של מחסומים רגשיים יכולים להיווצר בגיל כל כך מוקדם של עוברות?

פרופסור יהב: בעוברות אנחנו יודעים שמתפתחים כל האיברים של התינוק ולכן זו תקופה מאוד קריטית. אנחנו יודעים שמצבי לחץ רגשי של האם יכולים להשפיע על העובר. למשל, כשקרסו מגדלי התאומים, אימהות שחזו בקריסת מגדלי התאומים,  ילדיהם הגיבו בתופעות פוסט טארומטיות יותר מילדים אחרים. הם היו ברמות אי שקט מוגבר, אולי בגלל רמות קורטיזון גבוהות שנכנסו לדם. דוגמא אחרת יכולה להיות למשל מהסדנאות שלנו; מגיעים הורים מאוד אמביוולנטים. ואת יודעת, מקום של היריון לא רצוי גם הוא יכול מאוד להשפיע על הזהות של הילד, על התחושות שלו והבטחון העצמי שלו. מלכתחילה ילד שמרגיש חוסר ביטחון מאחר שלא רוצים אותו, יש לזה השלכות לכל החיים.

אורה, את למעשה נתקלת במחסומים האלה שמגיעים אלייך בגיל יותר מאוחר לטיפול.

אורה גולן: נכון מאוד. יש לנו מערכת רגשית שזוכרת ומתייקת כל מה שקרה לנו מגיל היווצרות העובר ועד ההווה, וכל מה שמשמעותי מתוייק שם. לדוגמא ילד בן 9 שהגיע אליי, נורא חולני, שעשו לו בדיקות רפואיות ולא מצאו כלום, וכל הזמן הוא חולה. כשאנחנו בודקים, ניתן על ידי כושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה לזהות מחסומים. במקרה הזה הגענו לתקופת העוברות, לגיל 5 חודשים, וכששאלנו את האמא מה היה, היא אומרת שזיהו שמשהו לא תקין אצלו בבדיקות, ואז עד שביררו שהכל בסדר זה לקח שבועיים-שלושה. בזמן הזה היא היתה בחרדה מטורפת, וזה היה דפוס שנקלט אצל הילד ובא לידי ביטוי בצורת חולשה מסוימת שיש לו, כמו למשל במקרה הזה בצורה של מחלות.

אז הטיפול מומלץ לנשים הרות או לילדים ומבוגרים?

פרופסור יהב: אני יכולה לומר לך שאצלנו במרכז הקליני הבינתחומי אנחנו מתייחסים למספר רמות. אנחנו עובדים עם נשים בהריון, עם הורים בהריון. יש לנו סדנאות להורים בהריון שבהן אחנו מלמדים אותם לנטרל את החרדות, לנטרל את האמביוולנטיות ולעבוד עליה. גם לה יש קשר והשלכות לתחושות של העובר. אנחנו עושים עבודה גם קבוצתית סדנאית, וגם פרטנית עם ההורים, במטרה לעשות תהליך שבו ההורים מודעים לעובדה שחייהם החיצוניים משפיעים על נפשו של העובר.

אורה גולן: אני חושבת שטוב לאנשים לעשות את הטיפול ברגע שהם חושבים להיות הורים. ברגע שמנטרלים את המחסומים הרגשיים הדבר מאפשר לאנשים להיות יותר רגועים ונינוחים, לעשות בחירות נכונות יותר, לעשות סדר עדיפויות ולהפעיל שיקול דעת טוב יותר. בשלב יותר מאוחר אנחנו מטפלים בילדים מגיל 6, שאז הם יכולים לעשות את הטיפול המורכב מארבעה שלבים של התמודדות עם כישלון, תחרות והצלחה. השינוי פשוט קורה לבד, הרבה פעמים אנשים שוכחים אפילו מה התחושה המקורית שאיתה הם הגיעו.

תנאי שימוש