חרדה כלכלית

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על חרדה כלכלית. מהי חרדה כלכלית?

כלל האוכלוסייה צריכה ומשתמש/ת בדרך זו או אחרת בכסף; אנחנו חייבים לחיות בתוך איזשהו תקציב שקשור למה שאנחנו מסוגלים לייצר ואיך אנחנו מסוגלים לפרנס. אנשים סובלים מחרדה כלכלית ברמות שונות ובצורות שונות. ישנם אנשי הייטק שמרוויחים משכורות מאוד טובות אבל הם מרגישים שהם חיים בכלוב של זהב; מצד אחד הם מספקים לעצמם ולמשפחה רמת חיים מאוד גבוהה, אך מצד שני הם עובדים שעות רבות, זמינים תמיד (גם בסופי שבוע) גם אם הם רוצים לשנות אין להם אופציות אחרות שבסופו של דבר יביאו הביתה את אותה הכנסה ולא ירדו ברמת החיים לה הורגלו. לאנשים רבים יש קושי ממשי עם כסף, , בין אם זה לחסוך כסף, לשלם כסף או לגבות כסף.

*דוגמה:למשל, רחל אלמנה, מורה למתמטיקה בתיכון. בעלה נפטר לא מזמן והוא היה זה שאחראי על כל נושא הכספים בבית ורחל  הייתה ממש מנותקת מזה. עכשיו כשהוא נפטר,רחל הייתה צריכה בלית ברירה לטפל בכל הנושא הכספי. רחל נתקפה בחרדה נוראית, רק המחשבה שעליה ללכת לבנק להסדיר את נושא הכספים, לברר את זכויותיה הפנסיוניות  שיתקה אותה.

רחל עברה את הטיפול לנטרול חסמים רגשיים, טיפול שמורכב משישה שלבים, בשישה מפגשים קצרים וממוקדים. בסוף הטיפול רחל לא הבינה מהיכן נבעה החרדה שחוותה. היא הלכה לבנק, הסדירה את ענייניה והבינה בדיוק מ עליה לעשות, לקחה החלטות והרגישה טוב עם העובדה שהיא מנהלת את ענייניה הכספיים ללא כל חשש. למעשה מה שקרה זה שנפתחו בפניה  אופציות רגשיות.

מהם המאפיינים של חרדה כלכלית?

חרדה כלכלית מאפיינת את כל שכבות האוכלוסייה. המצב הכלכלי אנשים נוטים להשוות את עצמם לאחרים, לסביבה הקרובה ומאד חשוב להם להיראות ברמה כלכלית מסוימת.ישנם אנשים שקשה להם עם שפע בחיים כולל שפע כלכלי ומאידך ישנם אנשים שקשה להם עם המחסור. ישנם אנשים שקשה להם ל"הוציא" כסף ולשלם; הם יסתובבו בחנות ייקחו משהו שמוצא חן בעיניהם, יגיעו לקופה והקושי לשלם יגרום להם להשאיר את מה שלקחו ולצאת. ישנם אנשים שעובדים בבנק ומתוקף תפקידם הם מייעצים ומנהלים לאחרים את הכספים אבל הם בעצמם לא מסוגלים לחסוך שקל. ישנם הילדים הבוגרים שקשה להם לעזוב את הבית, הנוחות ורמת החיים שבית ההורים מקנה ולהתמודד עם העצמאות הכלכלית שלעיתים קרובות מורידה את רמת החיים שלהם בהתחלה, זה נובע גם מהצד של ההורים שקשה להם מאד לשלוח את הילדים לעצמאות כלכלית.

ניתן להסיק מכך שנטרול החסמים הרגשיים עוזר לנו להתנהל נכון עם כסף.

נטרול החסמים הרגשיים נותן לנו את האופציה לעשות את הבחירות הנכונות ואז להתנהל מבלי שזה יהיה לנו קשה, מעיק ומכביד. נטרול החסמים עוזר לנו להגיב בפרופורציה כאשר רומינו באיזושהי דרך בנושא הכספי. אנחנו צריכים לדעת לקבל החלטה נכונה – האם ללכת ולדוש את כספנו חזרה מכיוון שרומנו או האם כל הטרחה, הנסיעה, האנרגי שנוציא בכדי להסביר את עצמנו..האם כל זה שווה ביחס למה שנקבל חזרה?

תנאי שימוש