שיפור דפוסי זוגיות

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על שיפור דפוסי זוגיות שליליים. כיצד ניתן לשפר דפוסי זוגיות?

לעיתים אנשים נכנסים לזוגיות לתוך דפוסים שליליים שמשפיעים מאוד קשה על הזוגיות ויכולים להחליש אותה ולמנוע ממנה לשרוד. מאידך, גם אם היא שורדת, זה במחיר שחיקה מאוד גבוה של בני הזוג, שיכולים לשלם על כך בבריאותם. אני אביא מספר דוגמאות למערכות זוגיות עם דפוסים שליליים:

*דוגמה מס' 1 – פחד להישאר לבד.

קיימת זוגיות תלותית שמה שמזין אותה ומאפשר לבני הזוג להישאר ביחד למרות הסבל שהם עוברים שיכול לכלול השפלות,העלבות ואפילו התעללות האחד בשני, זה הפחד להישאר לבד.

נטע בת 52, גרושה, נמצאת בזוגיות עם יאיר, איש עסקים מאוד מצליח. התדמית שלו היא של אדם מאד מוערך שאנשים מאוד בכירים במשק מתייעצים בו. איש לא  מעלה על דעתו  שהאיש המכובד והמוערך הזה הופך להיות גבר מעליב שצורח ומתנפל על בת זוגו וילדיו מנישואיו הקודמים.  באחת הפעמים יאיר הזמין חברים לארוחת ערב וביקש מנטע שתכין את הארוחה. נטע הסכמה בשמחה מכיוון שהיא בשלנית מעולה וגם מאוד נהנית מזה, אבל מרגע  שהיא נכנסה למטבח והחלה במלאכת הבישול הביקורת וההערות הנוקבות לא איחרו להגיע. כל מה שנטע עשתה ו/או הכינה זכה לביקורת שלילית מצידו וכמובן לא בדרכי נועם. בסופו של דבר הארוחה הייתה מוצלחת והחברים אף החמיאו, כרגיל רק יאיר נטע לא היה שבע רצון.

כשנטע הגיעה לטיפול, לא היה ברור לה למה היא נשארת בתוך הזוגיות, ובכל פעם כשהם נפרדים הם חוזרים עם לאחר שיאיר מתנצל. ברגע שנטע עשתה את הטיפול ונטרלה את החסמים הרגשיים שניהלו אותה, היא הייתה מסוגלת לשים גבולות; אם לא להיפרד אז ללכת לבית שלה, להתרחק. לא להישאר שם בתוך המקום המגעיל והמעליב, ובנוסף לשים את הגבולות גם לעצמה, שיהיה לה ברור מה היא מוכנה לספוג ומה היא לא. יאיר כמובן שסירב להגיע לטיפול, אבל ברגע שנטע הגיבה אחרת וניקתה את החסמים אצלה, היא למעשה שינתה את האופי של הזוגיות.

*דוגמה מס' 2 – זוגיות רכושנית.

קיימת זוגיות רכושנית – כאשר הקנאה בין בני הזוג יוצאת מעבר לכל פרופורציה;

היא לא מסכימה שהוא יסתכל, ידבר או יתייחס לבחורות. הוא לא מסכים שהיא תסתכל על בחורים, לעיתים ברמה שבני הזוג מכתיבים אחד לשני איך כל אחד יתלבש ותנהג, ולמעשה ממש חונקים אחד את השני. זה יכול להיות משהו מאוד שוחק ובלתי נסבל.

*כיצד אני יכולה לאבחן את עצמי אם אני נמצא באחד מדפוסי הזוגיות אלה?

אם אתם נמצאים  בזוגיות שלא כיף לכם בזוגיות; תמיד יש ריבים, מתיחות או ויכוחים, אבל חסר הכיף ואין געגוע, אין התאהבות שממשיכה ואין רצון להיות ביחד אלא יש רצון להתרחק – למרות שמדי פעם זה בסדר להתרחק, אז כדאי לבוא ולטפל. כדאי לשני בני הזוג לבוא. נכון שלא תמיד שניהם יסכימו, אבל זה שמזהה שלא טוב לו בזוגיות יכול ליבוא וזה ישפיע גם על השני. במהלך הטיפול בודקים כיצד כל אחד מתמודד עם כישלון, תחרות והצלחה, עם חוסר שליטה וכמה טוב אתה דואג לעצמך. הטיפול אורך בערך 10 מפגשים. מטפלים גם בנשיות וגבריות, כמה בשלום אני חי עם עצמי, וגם ביכולת ליצור קשר ו/או להיפרד מקשר. מדובר באנשים שיש להם קשיים מאוד גדולים ואז הם ננעלים לדפוסים שהם לא נכונים להם.

*אז יש תקווה ואפשר לשפר כמעט כל דפוס של זוגיות?

אפשר לשפר, וצריך שהזוגיות הבאה תהיה טובה יותר. זה לא משנה אם הזוגיות החדשה היא עם אותו בן זוג או עם בן זוג אחר, צריך לשאוף להגיע לזוגיות שהיא טובה ומזינה לאורך הרבה זמן.

תנאי שימוש