שימור זוגיות איכותית

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על שימור זוגיות איכותית. כיצד משמרים זוגיות איכותית?

מרבית הזוגות חושבים שזוגיות איכותית שיש בה קשר טוב ומתח טוב והזוג הופך לצוות טוב קיימת רק באגדות. למעשה זוגיות טובה ואיכותית יכולה להכיל התאהבות גם במשך 20 שנה. אם מזינים את הזוגיות זה אפשרי. אנשים נוטים לחשוב שהתאהבות זה משהו שנעלם אחרי כמה שנים ואז לומדים רק לחיות ביחד, וזה ממש לא כך. לכן מרבית הזוגות לא שואפים לזוגיות איכותית כי זה לא נראה להם משהו שניתן להגיע אליו.

אביא מספר דוגמאות:

זוגיות עם מאבקי כוח שליטה.  בזוגיות כזו יש כל הזמן מריבות כאשר כל אחד מבני הזוג מנסה להוכיח שהוא צודק והצד השני טועה, הזוג מכניס את המריבות הללו לקשר האלה לקשר במקום לבנות תקשורת. יש גם כאלו שחושבים שהם יכולים לשנות אחד את השני, והם נכנסים למאבקים ומריבות אינסופיות.

דבורה ודני הם זוג נשוי עם שלושה ילדים. דני הוא המפרנס שמביא את הכסף וחוזר הביתה  יחסית מאוחר ותפקידה של דבורה כעקרת בית , להיות עם הילדים בבית,  ולטפח את הבית. דבורה לא סמכה כלל על דני כשהוא עם הילדים. ולדני זה מאד נוח שדבורה בבית ולכן הוא אף פעם לא התעניין ו/או שאל במה הוא יכול לעזור וכך עם הזמן נוצר ריחוק. מצד שני כשבתם חלתה דני בלי להתבלבל צעק על דבורה שהיא אינה ממלאת כראוי את תפקידה כהורה.

דבורה ודני הגיעו לטיפול נטרול החסמים הרגשיים וכבר באמצע עוד לפני שסיימו את התהליך, פתאום הם הצליחו לשים את הדברים בפרופורציה ולראות מה חשוב ומה לא, למדו לסמוך אחד על השני ולעבוד כצוות: דני למד להעריך ולפרגן לדבורה על עבודתה בבית – הבית החם והמתפקד, הילדים המטופלים וכו. ודבורה למדה להעריך את עבודתו הקשה של דני כמפרנס יחיד וההתמודדות שלו עם כל הקשיים שבחוץ.

זוגיות סטרילית. ׳אני נמצא בזוגיות אבל אני לא שם", "שנינו ביחד וכל אחד לחוד" שני אנשים שחיים יחד באותו הבית אבל אין ביניהם קרבה, אין חברות, וישנה מעין חומת מגן בתוך הקשר,  שאחד מהם או שניהם גם יחד יוצרים.

זוגיות נוצצת. זו זוגיות שכלפי חוץ הכל נראה יפה ונוצץ אך כלפי פנים הכל ריק וחסר תוכן.הרבה אנשים מפורסמים מספרים שהם מאוד מחוזרים ואנשים רוצים איתם קשר ורוצים את קרבתם, כמהים לזוגיות איתם, אך ברגע שהם יורדים קצת מהמסכים והופכים לפחות פופולאריים, גם החיזורים נפסקים. "אני יוצא עם מישהו כי הוא נראה טוב, נחשב, הוא עורך דין או רופא או שהוא מרוויח טוב בהייטק/ היא דוגמנית, היא בת למשפחה טובה". ישנם זוגות שנוצרים על הבסיס הזה.

ירדן ויובל חבר׳ה בני 20 שהכירו בטיול אחרי צבא במזרח הרחוק: ירדן בת למשפחה מכובדת וגרה באזור יוקרתי בארץ, ויובל הוא קיבוצניק, בחור שלא בא עם הרבה נכסים. כשהם היו רחוק מהמשפחה הכל היה בסדר והייתה להם זוגיות מאוד טובה, אך כשהם חזרו לארץ ויובל היה צריך לפגוש את המשפחה התחילו זיופים וחריקות. אחרי פעם אחת שיובל הגיע לפגוש את משפחתה של ירדן, היא אמרה לו שזה נגמר, ואין לזה סיכוי להמשיך. יובל הגיע לטיפול מאוד שבור, פגוע ונדהם. הוא בכלל לא הבין את העניין ומה קרה, אך בסופו של דבר לאחר שנטרל את החסמים הרגשיים הוא הבין שעדיף שכך, מכיוון שעדיף לא להיכנס למקום בו אתה לא רצוי.

אז איך משמרים זוגיות?

אחרי שמנטרלים את החסמים הרגשיים, והאופציה של זוגיות שהיא טובה קיימת בכלל במודעות ושואפים לזה. צריך להזין את הזוגיות: צריך לפנות זמן לזוגיות ולשים אותה בסדר עדיפויות יותר גבוה ואז היא רק תשתבח עם הזמן. אבל אם לא משמרים את הזוגיות ודוחקים אותה הצידה היא תשחק ובסופו של דבר בני הזוג ימצאו את עצמם כשני זרים שגרים תחת אותה קורת גג ובמקרה גידלו ילדים ביחד.

תנאי שימוש