אורה גולן על חרדת קהל וחרדה מראיונות עבודה

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, היום נשוחח על חרדת קהל וחרדה מראיונות עבודה.האם שתי החרדות זהות?

חרדת קהל וחרדה מראיונות עבודה הן חרדות דומות מכיוון שבשתיהן מדובר בחשיפה מול אנשים ובסוג של בחינה. הרבה מאד אנשים שסובלים מהחרדות הללו, בעיקר מפחד קהל, הם בעלי תפקידים בכירים במקומות העבודה שלהם. הבעיה הנוספת היא שאותם בעלי תפקידים בכירים שסובלים מחרדת קהל, לא משתפים אף אחד ב"סוד הנורא" שלהם, הם יכולים להגיע למצב של חולי או שיתוק מרוב פחד, אבל עדיין לא יחשפו את הסוד המביש וימשיכו להעמיד פנים שהכל בסדר גם אם עמוק בפנים הם פשוט "מתים מפחד".

*דוגמה: אביתר בן 46, קצין בדרגה מאוד בכירה בצבא קיבל תפקיד שכולל הרבה מאוד ישיבות, מצגות ופרזנטציות מול אנשים מאוד בכירים, בדרגות ודרגים מאד גבוהים בצבא, במשרד הביטחון ובמשרד ראש הממשלה. אביתר חשק בתפקיד הזה מזה זמן רב אבל היה בלחץ נוראי שהוא לא יהיה מסוגל לעמוד בדרישות התפקיד; אביתר הרגיש שהוא לא יכול לשתף אף אחד בחששות שלו שיעוררו ספק ותמיהה האם הוא אכן מתאים לתפקיד שניתן לו.בקושי שיתף את אשתו וגם אותה לא הביא בכל רזי העניין. אביתר היה מאד מוטרד וידע שאם לא ימצא דרך לפתור את הבעיה הזו, ייכשל בתפקיד. הטיפול לנטרול חסמים רגשיים היה מורכב משישה שלבים; אותם עשינו בשישה מפגשים קצרים וממוקדים כאשר הטיפול התנהל ללא שיחות וללא הנחיות.  במהלך הטיפול בדקנו כיצד אביתר  מתמודד עם כישלון, תחרות והצלחה, וגם התמודדות עם חוסר שליטה ועם תחרותיות. כשאנחנו מדברים על חוסר שליטה, הכוונה היא שאנחנו מאוד רוצים שתהיה לנו שליטה, אבל אין לנו שליטה על מה שאנשים אחרים עושים ואיך הם מתנהגים, יש לנו רק השפעה.

בסופו של דבר, שלושה חודשים אחרי שאביתר התחיל את התפקיד החדש, הוא סיפר לנו שבהתחלה היה לו קשה כי הוא היה צריך להסתגל לתפקיד, אבל שלושה חודשים אחרי הכל כבר זרם, והוא הרצה בלי כל בעיה בפני 120 אנשים. כמובן שאביתר  היה מרוצה מאוד מהשינוי שחל בו..

מהו מספר האנשים שנחשבים לקהל, 100 איש?

גם אדם אחד יכול להוות קהל ישנם אנשים שקשה להם לדבר בפני זרים וישנם אנשים שבדיוק ההפך: קשה להם לדבר בפני אנשים שהם מכירים.

*דוגמה: אורלי תלמידה בת 15 שהתקתה  לדבר מול המורה או אפילו עם חברה. בכדי שתרגיש בנוח לנהל שיחה הייתה צריכה להכיר היטב את האנשים, אבל עם זרים או אנשים בתחילת הקשר היה לה מאד קשה לנהל שיחה. לאחר שאורלי עברה את הטפול לנטרול חסמים רגשיים, היא הייתה מסוגלת להופיע בסוף השנה בהופעה של ביה״ס. כבר לא שינה לה אם היו בקהל זה יכול להיות 5, 6, 20 או 100 אנשים.

מרבית האנשים לחוצים לפני ראיון עבדה או כשאנחנו עומדים מול קהל. כיצד אנחנו יכולים לעבוד על עצמנו בכדי שנהיה רגועים ופחות לחוצים?

אני לא נוהגת להתייחס לתהליכים או לתרגולים.  לחץ מסוים לפני קהל בדיוק כמו לחץ לפני בחינות.- הוא טוב ווגורם לנו להיות ערניים. ברור שכאשר נעשה תפקיד בפעם הראשונה יהיה יותר לחץ, אבל כשהעמידה מול הקהל מהווה חלק מהתפקיד אנחנו ניכנס לשגרה ונבצע את זה בצורה שגרתית וטובה. ישנם אנשים שבגלל הלחץ של עמידה בפני קהל, לא ישנים בלילה שלפני, לא מתפקדים מרוב מחשבות על המצגת ואז נותנים לאחרים להעביר את המצגת שהם הכינו ואז הם מחמיצים את המחמאות על עבודתם.קיימים חסמים רגשיים שמנהלים אותנו והנטרול שלהם יתן לנו את האופציות לקחת את הדברים בפרופורציה ולהתייחס בהתאם וכמובן שמפלס החרדה והלחץ ירדו.

אז ניתן להתגבר על חרדת קהל?

כן כמובן, ניתן לנטרל את החסמים הרגשיים שיותר לא ינהלו אותנו ולא יפריעו לנו.

תנאי שימוש