בעיות במיניות המשפיעות על בן הזוג

שלום ד״ר אורה גולן, מומחית לנטרול חסמים רגשיים ממרכז אורה גולן, ושלום לפרופסור ויליאם פישר מאוניברסיטת מערב אונטריו שבלונדון, קנדה. אז היום אנחנו הולכים לשוחח על מיניות, או ליתר דיוק על בעיות במיניות שמשפיעות על בן/בת הזוג. פרופסור פישר, ספר לנו קצת על המחקר שלך.

פרופסור פישר: אני חוקר את נושא בעיות במיניות והשפעתן על בני הזוג, כבר הרבה שנים. ואנחנו מתמקדים בזוג ולא רק באחד מהם מכיוון שבמקרה של אי תפקוד מיני או הפרעה בתפקוד מיני, בדרך כלל ישנו גם בן הזוג שמושפע, ו/או תורם לקיום של אי התפקוד. אנחנו מסתכלים על התופעה  ממש ככביש דו-סטרי. עם התחלת עידן הוויאגרה צעדנו כמה צעדים אחורנית, ולא האמנו בשיטה שאחד מבני הזוג צריך לבלוע הכדור וזה מה שיפתור את בעיית המיניות בין בני הזוג, אז נקטנו בגישה מחקרית שהחזירה את הזוג למוקד; ערכנו סדרה של ניסויים בהם טיפלנו בגבר שסבל מבעיות בזקפה. נתנו לו תרופה כמו ויאגרה, או לחילופין "פלאציבו", כדור סוכר. את המעקב עשינו דווקא על בת זוגו. בתחילת המחקר מצאנו שהנשים שבעליהן התחילו לסבול מבעיות זקפה היו מאוד מאוכזבות ולקחו על עצמן את האחריות לבעיות בזקפה, הן שאלו את עצמן "האם הוא עדיין אוהב אותי, האם הוא נמשך אלי.. וכו'". מצאנו שבקבוצת הגברים אשר קיבלו את התכשיר האמיתי, חלה התאוששות אצל הנשים ושיפור ביחסים..

ד"ר גולן, האם נתקלת בהרבה מטופלות כאלו?

ד"ר אורה גולן: כן, מגיעות אלי מטופלות רבות, אבל, הנשים לא תספרנה את הסיפור כפי שהוא מוצג במחקר אבל ניתן לזהות שנשים שלבעליהן יש בעיות בתפקוד המיני תהיינה מאד מתוסכלות, תרגשנה שהן לא אטרקטיביות ולא מושכות, ולפעמים יש גם קושי לתקשר ולדבר על זה. ברגע שמצליחים לנטרל את החסמים הרגשיים, ומומלץ  לשני בני הזוג להגיע- כי זה המצב האידיאלי, כשכל אחד מנקה את החסמים שמנהלים אותו זה מאפשר תקשורת. ניתן לדבר על הבעיות, ולהתייחס אליהן. כיום ברפואה יש כל כך הרבה פתרונות שאפשר למצוא את הדרך איך לשקם את זה, ולא לחיות עם הרגשות הקשים. גם אם רק אחד מבני הזוג מגיע יתחולל שינוי, כי באופן אוטומטי הטיפול גם משפיע על השני.

כיצד מטפלים באישה כזו?

ד"ר אורה גולן: אישה שיש לה בעיות בתפקוד המיני עם בן זוגה, תציג חוסר שקט, היא לא מרגישה טוב עם עצמה ומרגישה לא מוערכת, אולי היא מרגישה לא אטרקטיבית. וזה יכול לבוא לידי ביטוי בהרבה תופעות כמו עצבנות והפרעות שינה. כשאנחנו מטפלים אנחנו מטפלים בהתמודדות עם כישלון, תחרות והצלחה. הטיפולים מאוד קצרים, לא משתמשים בשיחות או הנחיות, אלא משתמשים רק בכושר התנגדות השריר, מלל, מגע עדין והדמיה, והשינוי קורה מעצמו. אנחנו מטפלים גם ביכולת שלה להתמודד עם נשיות, ואם הגבר מגיע אז ביכולת שלו להתמודד עם  הגבריות, כמה בשלום היא חיה עם עצמה ועם סביבתה, והכי חשוב, מה שקורה בסוף, זה שהיא יכולה לעשות הפרדה בין הבעיות שלו לשלה, ולהבין שזה לא קשור אליה. היא עדיין יכולה להיות אטרקטיבית ואפשר למצוא את הדרך איך לחזור לתקשורת המינית בצורה חיובית.

תנאי שימוש